Vlastimil MIKOLÁŠ
Tento druh nájdeme roztrúsený v lesoch celého Slovenska, ale nie v horskom pásme. Je to vždyzelený poloker s 15 - 20 cm dlhými, vystúpavými výhonkami a plazivými koreňujúcimi stonkami. Listy sú protistojné, krátko stopkaté, kopijovité až elipsovité alebo vajcovité, lesklé, celistvookrajové, na báze klinovité alebo zaokrúhlené a na okraji slabo podvinuté. Sú holé a prezimujúce. Konáriky s kvetmi sú 5 - 20 cm dlhé. Plodom je podlhovasto kužeľovitý mechúrik, zložený z dvoch na báze zrastených plodolistov.
Zimozeleň menší je jeden z dvoch druhov čeľadi zimozeleňovitých, ktoré u nás rastú. Táto čeľaď má druhy rozšírené hlavne v tropoch. U nás sa zimozeleň menší vyskytuje často na južných územiach, rastie v hrabinách, dúbravách a bučinách. Má rád vlhké, výživné, zásadité, humózne, piesočnato-hlinité pôdy. Pretože sa často pestuje v parkoch, záhradách a zvlášť na cintorínoch, rozšíril sa dnes už aj do severnej časti Slovenska. Kvitne často už v marci.
Je to liečivá, ale jedovatá rastlina. Zbiera sa vňať v období kvitnutia a rýchlo sa suší. Droga obsahuje účinné alkaloidy (vinkamín, izovinkamín, pervincín, eburnamín), ďalej saponín, triesloviny, pektín, farbivá, horčinu vincín, flavonoidové glykozidy a kyselinu urzolovú. Prípravky s obsahom zimozeleňových alkaloidov sa uplatňujú pri liečbe vysokého tlaku, tachykardie, vegetatívnych neuroz a niektorých druhov rakoviny (leukémie a Hodgkinovej choroby). Pretože je droga značne jedovatá, neužívame ju bez doporučenia lekára.
Autor: Zimozeleň menší
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.