dekagramy," povie iný. Nejeden poslucháč sa pritom v duchu pousmeje. No pravda je taká, že mnohí vôbec neschudnú, či dokonca ešte priberú napriek tomu, že jedia menej. Diétami sa dá naozaj prepracovať k obezite.
Keď do auta natankujeme päť litrov benzínu, najazdíme s ním asi sto kilometrov. Pokiaľ natankujeme desať litrov, umožní nám to urobiť dvojnásobne dlhšiu cestu. To isté však neplatí pre ľudské telo. Živý organizmus nie je stroj ak mu výrazne obmedzíme prísun energie, prejde na úsporný režim. Preto pri diéte vidíme výsledok najmä v prvých dňoch, zatiaľ čo zakrátko sa ručička váhy nemilosrdne zastaví. Naše telo totiž nie je vaňa s konštantným odtokom. Ak jeme viac, odtok sa zväčšuje, ak si dopriavame menej jedla, odtok sa zmenší. Nezdá sa vám to? Nuž, uvážte sami:
Fľaša piva má energetickú hodnotu asi 1200 kilojoulov. Ak si odrazu začnete dávať každý deň k obedu namiesto minerálky pohár piva, za mesiac by ste mali pribrať asi kilo. Za rok by to teda malo byť dvanásť kíl navyše a za desať stodvadsať. V skutočnosti však priberiete dva-tri kilá, kým vaše telo nájde novú rovnováhu medzi príjmom a výdajom. Potom sa vaša hmotnosť ustáli, pokiaľ samozrejme nezmeníte stravovacie návyky aj nejako inak. Dôvod sme už vysvetlili telo odrazu dostáva viac kalórií, preto s nimi nemusí šetriť. Odtok sa rozšíri a preto napriek zvýšenému prítoku nepriberieme nijako dramaticky. To isté platí aj opačne. Ak začneme náhle škrtiť prísun kalórií, naše telo s nimi začne lepšie hospodáriť. Nijako výrazne nechudneme napriek tomu, že si upierame a trápime sa. A len čo začneme jesť o čosi viac, telo si začne opäť robiť tukové zásoby. O to viac, že má za sebou obdobie strádania, akoby sa chcelo pripraviť na ďalšie.
Toto veru nie je pozitívna správa pre tých, ktorým sa nechce cvičiť a veria v to, že stačí menej jesť a štíhla línia príde sama. Jedinou cestu k radikálnej zmene hmotnosti a trvalému udržaniu vysnívanej línie je okrem striedmeho stravovania pravidelné cvičenie. Pravdou je, že diéta je pre organizmus blahodárna, pretože ho prečisťuje a odľahčuje. Nemala by však trvať dlho. Deň bez jedla ani týždňový pôst nikomu neublíži. A pokiaľ po ňom nebude nasledovať obžerstvo, istotne sa dostaví aj želaný efekt zníženia hmotnosti. No dlhodobá diéta môže priniesť viac zlého, ako osohu.
Posadnutosť diétami vedie k obezite
"Po každej diéte som tučnejšia a tučnejšia," vraví skleslo moja kamarátka. Obmedzovaním sa síce schudne kilo-dve, ale vzápätí keď začne jesť viac, tri-štyri priberie. Žiaľ, jojoefekt je rubnou stranou diét, hazardovať s kolísaním energetického prísunu sa neoplatí. No ani trvalé zníženie príjmu kalórií nemusí viesť k želanému efektu.
Podľa odborníkov môžu za rastúci stupeň obezity vo vyspelých krajinách práve diéty. Výskumy potvrdzujú, že dnešní západoeurópania jedia menej ako generácia ich rodičov. Napriek tomu sú v priemere tučnejší. Podľa všetkého za to môže práve skutočnosť, že si dávajú pozor na svoje kilá. Priberajú nie napriek tomu, že jedia menej, ale práve preto, že jedia menej. Diéty a ľahké jedlá paradoxne vyrábajú tučných konzumentov.
Vravíte, že sme vás celkom znechutili? Nemusíte rezignovať, iba prehodnoťte svoj postoj k pohybu a zmeňte pohľad na redukčné diéty. Môžu síce pomôcť, ale zázraky nerobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.