Korzár logo Korzár

Šaolinskí mnísi

Keď čínsky cisár Siao Wen založil v 5. storočí v provincii Henan na úpätí hôr Sung šan kláštor Šaolin, netušil, že ho časom začnú považovať za

kolísku bojových umení. Podľa starej legendy mal na tom zásluhu indický kňaz Bodhidharma, známy aj pod menom Ta-mo. Do Číny prišiel na pozvanie cisára Wu-ti, aby vyučoval budhizmus. Jeho novú formu - Zen zaviedol v kláštore, pri ktorom v jaskyni 10 rokov meditoval. Aby zlepšil zlú telesnú i psychickú kondíciu mníchov, naučil ich sériu telesných cvičení ši-pa-lo-han-šo. Mali zaručiť, aby mnísi nezaspávali pri meditáciách. Traduje sa, že Ta-mo si sám kvôli tomu odrezal očné viečka, z ktorých vyrástol čajovník. O bojovných mníchoch Šaolinu sa rozprávajú neuveriteľné historky. Napríklad aj to, že ak chceli získať "diplom" šaolinského boxera v podobe vypálených znakov tigra a draka na ramenách, museli holými rukami preniesť veľkú rozžeravenú nádobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rámci celoslovenského turné The mystical powers of the Shaolin monks of China pricestovalo nedávno do Košíc 15 mníchov z kláštora Šaolin. Východniari tak mali možnosť na vlastné oči vidieť povestné bojové umenie. Na pódiu pred kulisou brány kláštora stáli sochy dvoch zlatých drakov.

"Aký múdry musí byť národ, ktorý počas tisícročí svoju kultúru, vedomosti reč a písmo ochraňovať vedel," zazneli na úvod slová, sprevádzajúce meditujúceho mnícha. "A to sa týka i cvičení mníchov Šaolinu hlásiace správu Zen-u, ktorá znie: Tvoj duch môže ovládať telo."

Diváci sa dozvedeli, že mnísi začínajú deň pred svitaním. Rozcvičkou, meditáciami a tréningom najtvrdším na svete, z ktorého časť predviedli. Mních visiac dolu hlavou na tyči naberal do misky vodu z vedra postaveného na zemi a vlieval do druhého. Ďalšieho zavesili za hrdlo na šatku uviazanú na tyči. Mnísi ho zdvihli do výšky a odniesli o kus ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred viac ako 1500 rokmi daroval cisár mníchom kus krajiny oplývajúcej magickou krásou, aby spočívali vo svätých horách," ozval sa opäť rozprávač. "Popri prísnej disciplíne a stálom tréningu vyvinulo sa cvičenie, ktoré slúžilo na obranu kláštora. Pomenovali ho kung-fu. Ta-move učenie zaviazalo mníchov, aby ho výlučne na obranu, nikdy nie na agresiu, používali."

Praskajúce bambusové palice

Na pódium vybehli ďalší mnísi v oranžových odevoch, metali saltá, predvádzali boj s bambusovými palicami. S dvoma v rukách zišiel bojovník k divákom, aby sa presvedčili, že palice sú nenarezané a poriadne tvrdé. O chvíľu jednu zlomil kamarátovi na vystretej ruke, ďalšiemu na nohe, tretiemu na hlave. "Šaolini" potom predviedli bojové štýly draka, hada, žeriava, tigra a opice. Tú imitoval mních tak perfektne, až sa chvíľami zdalo, že sa na ňu premenil.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa tradícií všetci mnísi Šaolinu poznajú tajomstvo životnej energie chi. Keď ju ovládneš, budeš schopný na ľubovoľný bod svojho tela sa zamerať a nepocítiš žiadnu bolesť," prihovoril sa šaolinský učiteľ žiakom. Štyria z nich poukladali do stojanu obrovské meče, ostrím nahor. Na ne si ľahol mních, dvaja mu položili na brucho dosku pobitú z oboch strán klincami. Na tie si ľahol ďalší muž, na holý hrudník mu položili kamennú dosku. A rozbili úderom kladiva. Na telách mníchov neostal po tejto "tortúre" ani škrabanec. Ešte ani nedoznel mohutný aplauz, keď sa na pódiu objavila kovová konštrukcia. Uprostred s kopijou so širokým hrotom. Nahor vyskočil do pol pása vyzlečený mních. Oprel hrot o brucho, prevážil sa, zdvihol nohy do výšky. Po krátkej rozcvičke zdvihli mnísi ďalšieho a "napichli" na šesť ostrých hrotov kopijí.

Druhú hodinu programu odštartovalo efektné cvičenie najstaršieho, takmer 80-ročného majstra. Po úklone divákom s ľahkosťou vrcholového športovca predviedol šnúru, rázštep. V šnúre si priložil hlavu k jednej i druhej nohe, alebo sediac v predklone s roztiahnutými nohami sa dotkol ústami podlahy. Po majstrovi prišiel na pódium malý chlapček. Vyslúžil si obrovský potlesk publika, keď sa postavil na jednu nohu a nárt druhej si položil na hlavu. Stál dovtedy, kým jeho len o málo starší kamarát robil premety a saltá, odrážajúc sa od podlahy hlavou. Iný mních si posediačky zahryzol do špičky ľavej nohy, postavil sa a ústami si nohu pritiahol až k hlave. Slová, že všetka energia sa čerpá zo správneho dýchania, opäť potvrdilo šaolinské dieťa. Priložilo si k bruchu kovovú misku a dýchacími cvičeniami vyvinulo taký podtlak, až mu tam ostala ako prilepená. Chlapec spravil mostík a druhý mních ho za nádobku zdvihol do vzduchu. O malú chvíľu si iný študent priložil na krčné jamky dva ostré hroty kopijí, pritlačil tak, až sa ich rukoväte ohli do oblúka. Na dôvažok mu ešte rozbili na chrbte kamennú platňu. Diváci neverili vlastným očiam, keď mních zobral do rúk asi polmetrový kus železa a zlomil ho na hlave. A nikto ani nedýchal, keď malý chlapec bosými nohami vystúpal a zišiel po dvojitých ostriach zaguľatených sekierok.

A to bola aj posledná z neuveriteľných ukážok umenia šaolinských mníchov. S Košičanmi sa rozlúčili nemenej originálne, ako vystupovali. Na pódium prišli s nádhernými kvetmi v rukách, ktoré rozdali ženám a deťom.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 246
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 150
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 875
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 106
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 243
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 888
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu