či cudziemu človeku niečo môže stať, musíte byť pripravení. Nielen vybavením lekárničky, ale aj znalosťami, čo a ako si počínať s jej obsahom.
Zopakovať si zásady prvej pomoci sa oplatí a nezaškodí oboznámiť s nimi aj deti, pretože niekedy môžu pomôcť samy sebe, ba aj niekomu zachrániť život.
Drobné poranenia ako sú rôzne odreniny a škriabance majú sezónu v zime aj v lete. Aj to najmenšie poranenie by sa malo dôkladne ošetriť, aby sa nám nepomstilo komplikáciou. Nečistoty z rany necháme vyplaviť krvou, ranu môžeme jemne "opláchnuť" pitnou vodou a podľa potreby vydezinfikovať. Často stačí ranu iba zalepiť najlepšie hypoalergénnou náplasťou napr. Cosmos. Na kolená a lakte sa hodí Cosmos Elastic, lebo je pružná a Protect na odreniny z topánok, tiež ako ich prevencia. Náplasť na prevenciu a ošetrovanie pľuzgierov Hydro-Active poslúži na turistike, pri športe, aj v nových lodičkách.
Väčšie poranenia si žiadajú dôkladnejšie ošetrenie, po ňom treba ranu prikryť gázou, aby ju chránila pred nečistotou, potom obviazať, najlepšie elastickým fixačným obväzom.
K zimným i letným častým úrazom patria aj "vyskočené" kolená a zápästia, na ktoré väčšinou stačí stiahnutie elastickým obväzom. Výnimkou nie sú ani rezné rany pri páde na dlane. Vtedy priložíme na dlaň gázový štvorec alebo v núdzi čistú vreckovku. Poranený ju pevne zovrie, dlaň a ruku previažeme obväzom a pôjdeme čím prv do nemocnice.
Sú úrazy, pri ktorých musíme rátať sekundy: popáleniny, krvácanie z tepny a bezvedomie. Popáleniny majú 3 stupne. Pri prvom je koža začervenalá, pri druhom má pľuzgiere, pri treťom je spálená načierno. U prvých dvoch stupňov treba popálené miesta chladiť, u tretieho prikryť čistou gázou, kým nepríde odborná lekárska pomoc. Nikdy nestrhávame priškvarené šaty ani neprepichujeme pľuzgiere.
Pri krvácaní z tepny (vystrekuje jasnočervená krv) alebo zo žily (vyteká tmavočervená krv) stisneme priamo ranu, alebo zodpovedajúci tlakový bod, pri poranení ruky či nohy zastavíme krvácanie previazaním nad ranou a zdvihnutím končatiny. Na ranu priložíme tlakový obväz, zistíme, či poranený dýcha, či mu bije srdce, o čom informujeme pohotovosť, ktorú voláme a riadime sa jej pokynmi.
Pri bezvedomí najprv vyčistíme poranenému ústa, zistíme základné životné funkcie, prípadne dáme umelé dýchanie. Po ich obnovení ho položíme na bok s pokrčenou spodnou nohou a s rukou pod hlavou.
Možno sa niekomu bude zdať toto pripomenutie prvej pomoci zbytočné. Verte, že mnohí sú bezradní, ak sa niečo také vyskytne a prekvapení, ak v lekárničke doma i v aute nemajú najzákladnejšie veci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.