Musím svedčiť proti exmanželovi?
JUDr. Pavol KISS
Podľa § 100 Trestného poriadku právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom pokolení, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Svedok je oprávnený odmietnuť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom pokolení, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu.
Ak chce svedok odoprieť výpoveď, musí tomu, kto robí výsluch, oznámiť dôvod odopretia výpovede. Ak to oprávnenie neuzná, je svedok povinný vypovedať, ak výpoveď napriek tomu odmietne, možno proti nemu použiť donútenie spočívajúce v uložení poriadkovej pokuty. Svedok, ktorý odoprel výpoveď môže dodatočne vyhlásiť, že svedčiť chce, a v tom prípade môže byť vypočutý.
Z uvedeného je zrejmé, že bývalá manželka nemá právo svedeckú výpoveď bez ďalšieho odmietnuť. Nie je však vylúčené, že sa môže na toto právo odvolať napr. z dôvodu, že by svojou svedeckou výpoveďou mohla spôsobiť otcovi svojich detí nebezpečenstvo trestného stíhania a túto ujmu by právom pociťovala ako vlastnú ujmu. Posúdenie tejto otázky príslušným orgánom v trestnom konaní by však záležalo od okolností prípadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.