rodičia určiť spoločné kritériá, ktoré by potomok nemal prekročiť, klásť na neho rovnaké požiadavky, teda ťahať za jeden povraz.
Poznáte predsa tie "infarktové" situácie, ktorými nás ničia malé, väčšie i veľké deti. Od scén v obchode, kde sa dieťa revom dožaduje sladkostí, ktoré si samo vybralo, od odmietania ísť spať, pozerania na televíziu cez nevhodné oblečenie a kamarátov, neporiadok v izbe, odvrávanie a sťažnosti učiteľov a mnoho iných okolností. Každý z týchto a iných pre tú-ktorú rodinu špecifických situácií je košatou kapitolou rodinného života, ktorá môže pekne naplniť rodinné vzťahy. A ak sa rodičia vo výchove detí takmer na ničom nezhodnú lebo jeden je prísny, druhý zase benevolentný, deti to cítia a využívajú.
Každý z manželov si prináša do svojej rodiny zvyklosti, aj priority vo výchove, z rodiny, v ktorej vyrastal. Medzi nimi aj reakcie na zákazy, na vzťah k poriadku, na spôsob komunikácie. Tie, pochopiteľne nemôžu byť rovnaké a preto vznikajú nezhody a hádky, lebo každý má svoju pravdu. A niet horšieho, ako dieťaťu zdôrazniť, že druhý z rodičov je ten horší, lebo mu odmieta v niečom vyhovieť. Pre toto všetko sa treba zjednotiť a určiť mantinely, aby sa v niektorých rodinách z milovaného dieťaťa nestal dominantný tyran, ktorému sa budú rodičia podriaďovať.
Dieťa musí vidieť, že jeho rodičia sú zohratí, lebo hovoria a konajú rovnako, dokonca aj starí rodičia, čo je veľmi dôležité (a pre niektorých prarodičov ťažko realizovateľné). Pred deťmi by sa nemali riešiť výchovné otázniky a už vôbec v nich nevzbudzovať dojem, že ich zlý prospech, neporiadok, neposlušnosť je príčinou hádok rodičov. Stály neporiadok v detskej izbe by nemali mamičky považovať za svoju hanbu. Šikovnosť detí sa dá posudzovať aj podľa iných kritérií. Rodičia by sa mali občas rozprávať o svojich názoroch na vyriešenie problému, veď nikto nemá patent na rozum a ak ten problém naozaj príde, zvládnu ho obaja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.