mali prebudiť aj záhradkári, no i milovníci pekných kvetov.
Balkóny, okná, lodžie, terasy, vstupy do domov - to všetko žiariace pestrými farbami s množstvom kvetov previslých muškátov. Z toho by sa nedokázal tešiť iba ak chronický pesimista. Ako sa na rozkvitnutú krásu dobre pripraviť?
Ak máte doma podmienky pre predpestovanie muškátov, začíname s ich výsadbou už v marci. Dobré podmienky pre ich predpestovanie nám môže poskytnúť svetlá chodba, hala, veranda nebo skleník, v ktorom je teplota okolo 15 stupňov Celzia. Samozrejme ideálnym prostredím je zimná záhrada, tou sa ale môže popýšiť len málokto.
Nákup sadeníc
Ak pre predpestovanie podmienky doma nemáme, sme odkázaní na nákup sadeníc. Podmienkou nášho úspechu je získanie kvalitných zakorenených sadeníc. Ako ich poznáme? Kvalitné sú také sadenice, ktorých koreňový obal pri vyklopení rastliny z kvetináča drží dostatočne pri sebe, pričom sa po jeho stranách tiahnú koreňové vlásočnice. Práve také rastliny majú tendenciu ihneď po výsadbe rásť a obdaria nás bohatými prevismi. Ak totiž vysadíme nedostatočne prekorenené odrezky, zakúpené v supermarketoch napr. až v máji, urobíme veľkú chybu. Také rastliny totiž počas krátkeho vegetačného obdobia nestihnú dostatočne narásť. Majú citeľné spozdenie - v júni sa iba prekoreňujú, júlové a augustové horúčavy už im nedovolia narásť.
Bez práce koláče
Ak nemáme čas venovať sa výsadbe, existuje možnosť zakúpiť si už vysadený hrantík priamo od záhradníka. V máji tak bez práce umiestnime na balkón alebo okno hrantík už s predpestovanými muškátmi. Vďaka predpestovaniu u záhradníka získame náskok až 10 týždňov oproti čerstvo vysadeným hrantíkom. Vysadený hrantík dávame na vonkajšie, ak je to možné pred dažďom chránené stanovište, až v polovici mája (po tzv. ľadových mužoch), no aj napriek tomu pred tým rastliny postupne otužujeme, a to už od polovice apríla.
Nevhodné hrantíky
Previslým kvetinám sa najlepšie darí v samozavlažovacích hrantíkoch. Rastliny majú vďaka miske a knôtu rovnomernú závlahu a výživu, bez ktorej by sa počas horúcich letných dní neobišli. Hrantík tohto typu dokáže napodobniť podmienky, aké majú rastliny rastúce vo voľnej pôde v prírode. Do hrantíka tohto typu môžeme vysadiť 10 - 12 zakorenených odrezkov z vlastného množenia alebo 6 väčších košatejších rastlín. Muškáty však nevysádzame príliš hlboko, ale jen tak, ako boli vysadené v pôvodných kvetináčoch. Na výsadbu používame substrát pre balkónové kvety. Ak sa nám stane, že vysadené rastliny vytvárajú dlhé výhony, nezastrihávame ich! Tým by sme totiž oddialili ich kvitnutie. Dlhšie výhony prepletáme medzi sebou a snažíme sa najprv zapestovať hornú časť hrantíka tak, aby v lete slniečko zbytočne nevysušovalo zeminu. A ako výhony donútime, aby zostali tam, kde chceme? Pomôžu nám drevené kolíky. Nové výhony začnú onedlho vytvárať previsy.
Výživa rastlín
Rastliny začneme prihnojovať 2 - 3 týždne po výsadbe. Môžeme aj skôr, všetko záleží od veľkosti rastlín a ich prekorenenia. Čím sú rastliny dlhšie, tým skôr môžeme s prihnojovaním začať. Prihnojujeme pravidelne do každej zálievky. Najväčšie prírastky majú rastliny v lete, kedy pri vyšších teplotách prijímajú zvýšené množstvo vody a s ňou zároveň i potrebné živiny. Práve v letnom období oceníme zavlažovaciu misku s knôtmi, ktoré sa o rovnomernú dodávku vody a výživy k rastlinám postarajú. Prihnojujeme pravidelne až do polovice septembra.
Autor: Jana Vargová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.