Známky bez nominálu sú v móde
Lórant KULÍK
Na filatelistických akciách sa často stretávame s rôznymi kuriozitami. Pri hromadnej výrobe známok dochádza ku technickým chybám, čo sa nepriamo odráža aj na kvalite známok. Medzi najznámejšie chytlače patrí trojkorunová známka s portrétom Michala Kováča z roku 1993. Tieto známky neboli až také zaujímavé, no v poslednom období na aukciách ich cena stúpa. Momentálne sa predáva za 2500 korún, a to iba preto, že známka je bez nominálnej hodnoty.
Podobná situácia sa vyskytla aj na známke Ružomberok. Na tomto exemplári chýba hĺbkotlačová farba a teda aj nominálna hodnota. Táto kuriozita sa predáva za štyri tisícky, čo tiež nie je zanedbateľná suma. Niekedy úplne malá chyba dokáže ovplyvniť zberateľskú hodnotu známok. Na burzách sú takéto kuriozity vyhľadávané, vďaka čomu majú stále vyššiu hodnotu.
Od roku 1993 sa známky bez nominálu stali akýmsi filatelistickým hitom. Mnohých by možno zaujímalo, ako sa takéto rarity dostanú na aukcie - ku zberateľom. Práve tento problém je diskutabilný a ťažko nájsť tú správnu odpoveď. Chyby sa môžu vyskytnúť pri každej výrobnej činnosti, výnimkou nie sú ani známky.
Autor: MVDr. Ľubomír DZINKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.