ktorú vlani so spoločnosťou podpísal exriaditeľ Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník.
Členovia rady na poslednom rokovaní požadovali vysvetlenie viacerých nezrovnalostí okolo zmluvy. Zisky z dohody o novácii idú na účet spoločnosti BSP, preto žiadajú, aby sa dodatkom vyjasnilo, aký profit z nich má mať rozhlas a aký firma BSP. Na dnešnom zasadnutí rady má preto úradujúca dočasná riaditeľka rozhlasu Hilda Gajdošová predložiť členom rady dodatok k zmluve, ktorý to má riešiť. Členovia rady požadujú aj analýzu prípadného odstúpenia od zmluvy s BSP.
Od februára platí zákon, podľa ktorého SRo nesmie pohľadávku za koncesionárske poplatky odpredať, alebo nejako inak prevádzať na tretiu osobu. Zmluva s BSP na vymáhanie je však podpísaná na neurčitú lehotu. Podľa Hlucháňovej rozhlas by mal dodržiavať súčasnú novelu a vyhol by sa akýmkoľvek pochybnostiam. "Toto sa dá zabezpečiť len zrušením zmluvy, vyrovnaním vzájomných záväzkov a ísť len podľa novely."
V Českej republike vymáhala BSP pred necelým rokom nedoplatky pre Českú televíziu. Počas vymáhania parlament schválil zákon, ktorý prikazoval, aby si televízia a rozhlas vymáhali nedoplatky vo vlastnej réžii. Vedenie ČT zmluvu so spoločnosťou BSP zrušilo. "Zákon nám neumožňuje spolupracovať s externou vymáhačskou firmou," zdôvodnil rozhodnutie šéf ČT Jiří Janeček. "Chceme zmeniť prístup ku koncesionárom, hľadať prijateľnejšiu formu vzájomnej spolupráce i s tými, ktorí dlh dosiaľ nezaplatili. K súdnej ceste sa chceme uchýliť, až keď zlyhá náš posledný pokus o komunikáciu s dlžníkmi," povedal vtedy Janeček.
Vedenie Slovenského rozhlasu o odstúpení od zmluvy neuvažuje. Dodatkom má zmeniť zmluvu na určitú lehotu.
(mk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.