americký minister obrany Donald Rumsfeld. "Ak by sme sa dnes obrátili chrbtom k povojnovému Iraku, bol by to moderný ekvivalent odovzdania povojnového Nemecka späť nacistom," uviedol Rumsfeld v článku v nedeľňajšom vydaní novín Washington Post.
"Teroristi" v Iraku sa podľa ministra obrany pokúšajú vyvolávať sektárske napätie a rozpútať občiansku vojnu, musia však "s obavami sledovať", k akému pokroku v krajine došlo za ostatné tri roky. "Ako sa zdá, teroristi si uvedomujú, že v Iraku prehrávajú. Som presvedčený o tom, že história to neskôr ukáže," napísal.
Penzionovaný americký generálmajor Paul Eaton však medzitým v článku v denníku New York Times označil Rumsfelda za nekompetentného a vyzval ho na odstúpenie. Eaton vyčíta ministrovi, že sa mu nepodarilo vybudovať spojenectvo so štátmi, ktoré pohŕdavo označil za tzv. "starú Európu". Tento fakt viedol podľa neho napokon aj k tomu, že americkí vojaci čelia v Iraku väčším rizikám. Rumsfeld si tiež podľa Eatona znepriatelil spojencov vo vlastných ozbrojených silách. Generálmajor, ktorý mal na starosti výcvik irackých jednotiek v rokoch 2003-2004, uviedol, že prezident George W. Bush by mal Rumsfelda nahradiť niekým iným - napríklad demokratickým senátorom za štát Connecticut, Josephom Liebermanom.
Eatonovu výzvu podporil aj demokratický senátor Joseph Biden, podľa ktorého by odchod Rumsfelda z postu ministra obrany "dodal energiu" americkým ozbrojeným silám a pomohol Spojeným štátom splniť ich ciele v Iraku.
Brusel - Britský minister zahraničných vecí Jack Straw včera pripustil, že aj tri roky po americko-britskej vojenskej invázii do Iraku zostáva situácia v tejto krajine naďalej vážna. V deň jej tretieho výročia Straw vyzval irackých politických vodcov, aby vytvorili vládu národnej jednoty, ktorá by riešila pretrvávajúci konflikt a nepokoje. "Nik nepochybuje o tom, že bezpečnostná situácia v Iraku je vážna, a rozhodne stála viac životov, než sa predpokladalo pred troma rokmi," uviedol Straw na začiatku rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.
K situácii v Iraku však zdôraznil, že od invázie sa tu zároveň "konali aj dvoje voľby a schválila sa ústava". Posledné voľby v Iraku v decembri minulého roku mali vysokú účasť, čo podľa šéfa britskej diplomacie odráža "odhodlanosť väčšiny Iračanov bojovať proti teroristom a v prospech demokracie".
Teraz je preto najdôležitejšie, aby si všetci irackí lídri uvedomili, že tri mesiace po týchto voľbách sa musia zjednotiť a vytvoriť vládu národnej jednoty, zdôraznil Straw. Britská vláda minulý týždeň oznámila, že do mája zníži veľkosť svojho 8000-členného vojenského kontingentu v Iraku o 10 percent vzhľadom na zlepšujúce sa vojenské schopnosti irackých zložiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.