hlasov. Za Lukašenkovho vyzývateľa, hlavného opozičného kandidáta Alexandra Milinkeviča, hlasovalo šesť percent voličov. Účasť vo voľbách bola podľa Ústrednej volebnej komisie 92,6 percent. Opozícia označila voľby za zmanipulované. Ich priebeh podrobili kritike aj medzinárodní pozorovatelia. Ruskí pozorovatelia označili nedeľňajšie voľby za regulárne. Milinkevič však obvinil Lukašenkovu vládu z podvodov ešte pred uzavretím volebných miestností.
Po skončení hlasovania sa na protestnom zhromaždení proti Lukašenkovi v Minsku napriek policajnému zákazu zišlo okolo 20 000 Bielorusov. Išlo o najmasovejšiu demonštráciu za posledné roky. Polícia však proti protestujúcim nezasiahla. Milinkevič vyzval svojich stúpencov, aby sa na protestnom zhromaždení zišli aj v pondelok večer (po uzávierke tejto strany - pozn. red.).
Podľa opozície získal úradujúci prezident 45 percent hlasov, z toho 30 percent v Minsku. "Hlasovacie lístky (s mojím menom) boli zamenené Lukašenkovými," uviedol Milinkevič a vyhlásil, že opozícia sa bude snažiť o zrušenie výsledkov volieb s pomocou medzinárodného spoločenstva. Lukašenko sa ujme už tretieho funkčného obdobia.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko včera vyhlásil, že prozápadná revolúcia v jeho krajine neuspela. Bielorusi podľa neho nepodľahli obrovskému vonkajšiemu tlaku a ukázali, "kto je šéfom" v Bielorusku. "Revolúcia, o ktorej toľkí hovorili a ktorú niektorí pripravovali, neuspela a inak to ani nemohlo byť," vyhlásil Lukašenko.
"Videli ste našu opozíciu a ak ste rozumní, presvedčili ste sa, že je neschopná," povedal Lukašenko na tlačovej konferencii prenášanej štátnou televíziou.
Prezidentské voľby v Bielorusku zďaleka neprebehli podľa uznávaných medzinárodných štandardov a neboli slobodné ani spravodlivé. Uviedli to včera v Minsku pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy. "Prezidentské voľby z 19. marca nespĺňali požadované medzinárodné štandardy slobodných a spravodlivých volieb," uviedol koordinátor 500-člennej pozorovateľskej misie OBSE Alcee Hastings.
"Svojvoľné využívanie štátnej moci a rozšírené zatýkanie preukazujú nerešpektovanie základných práv slobody zhromažďovania, združovania a prejavu a vyvolávajú pochybnosti, pokiaľ ide o ochotu činiteľov tolerovať politickú konkurenciu," uvádza vyhlásenie misie.
Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie sa včera v Bruseli zhodli na potrebe tvrdého postupu voči bieloruským politickým predstaviteľom zodpovedným za zmanipulovanie nedeľňajších prezidentských volieb a prenasledovanie opozície počas predvolebnej kampane. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, podľa ktorého je však súčasne treba dať najavo podporu bieloruskému obyvateľstvu. Kukan rovnako ako viacerí jeho rezortní partneri z nových členských krajín únie požadovali, aby EÚ zaujala stanovisko ešte v pondelok, ihneď po zverejnení správy pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Staré členské štáty však vyzývali k určitej opatrnosti pri takýchto vyhláseniach. "Už dnes by mala Európska únia deklarovať, že neuznáva pána Lukašenka za hlavu štátu v dôsledku takýchto sfalšovaných alebo zmanipulovaných volieb," vyhlásil Kukan.
Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy diskutovala o konkrétnych opatreniach voči Bielorusku vrátane rozšírenia zoznamu konkrétnych bieloruských predstaviteľov, pre ktorých by platil zákaz vydávania víz do krajín únie. Kukan zdôraznil, že prezident Alexander Lukašenko by mal byť na prvom mieste tohto zoznamu. Ministri sa tiež zhodli na potrebe poskytnutia pomoci bieloruskej opozícii, súčasťou ktorej by mohlo byť pozvanie opozičného kandidáta Alexandra Milinkeviča do Bruselu.
Bielorusko je členom OBSE a malo by preto dodržiavať jej princípy. Proces prípravy volieb a ich priebeh však zaznamenal mnohé hrubé porušenie týchto princípov.
Oficiálne výsledky nedeľňajších prezidentských volieb v Bielorusku sú také, ako sa očakávalo. Uviedol to včera poslanec NR SR László Nagy, ktorý pôsobil v Bielorusku ako medzinárodný pozorovateľ. Podľa Nagya sa nedalo predpokladať nič iné než víťazstvo doterajšieho prezidenta Alexandra Lukašenka, keďže vládla nerovnosť medzi podmienkami, ktoré mal líder krajiny a jeho opoziční rivali. Ako konštatoval, opoziční kandidáti mali obmedzený prístup k médiám a nedostali možnosť organizovať mítingy. Volebné komisie boli podľa Nagya väčšinou "jednofarebné" - boli v nich iba predstavitelia pracovných kolektívov, závodov a spoločenských organizácií. Iba ojedinele v nich mali zastúpenie opozičné strany.
Za povzbudivú však Nagy označil skutočnosť, že v sobotu večer sa v Minsku uskutočnil koncert na podporu hlavného opozičného kandidáta Alexandra Milinkeviča a v nedeľu sa v hlavnom meste konala demonštrácia.
V Minsku majú súdiť 11 mladých ľudí, ktorých zadržali od piatku do nedele - oficiálne za chuligánstvo. Ide o osoby z tímu Milinkeviča alebo z mládežníckych organizácií, ktorým hrozí trest odňatia slobody do 15 dní, finančné pokuty alebo nútené práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.