pravidelnom výcviku vodičov". Slovensko si podľa komisie nesplnilo povinnosť, keď túto európsku smernicu neprijalo do nášho práva.
O zapracovanie smernice do zákona sa malo postarať ministerstvo dopravy do mája 2004, ale nestalo sa. Nepomohlo ani niekoľko upozornení. Teoreticky môže Slovensko dostať aj pokutu 725-tisíc eur (vyše 27 miliónov korún), ale slovenský zástupca pred súdnym dvorom Radoslav Procházka hovorí, že bezprostredne pokutu nedostaneme. Súdny dvor len znovu určí lehotu na zapracovanie smernice do nášho práva.
Vedenie ministerstva dopravy za chybu asi nepotrestá nikoho. Jeho hovorca Tomáš Šarluška by "netvrdil, že to bola chyba ministerstva", lebo to je ťažká norma. V norme sa však píše najmä o tom, aká je základná kvalifikácia na šoférovanie nákladných áut a autobusov, ktorí vodiči budú robiť akú skúšku, kto bude skúšobná komisia, popisuje sa systém pravidelného výcviku. Šarluška trvá na tom, že norma je ťažká, lebo reaguje na našu legislatívu, ktorá bola odsúhlasená napríklad minulý rok. "Zdržanie nie je len záležitosť ministerstva dopravy," tvrdí. Argumentuje tiež, že ide o starú smernicu a onedlho bude platiť nová.
Procházka hovorí, že súdny dvor sa nezaujíma o dôvody, pre ktoré krajina mešká so zlaďovaním svojho práva s európskymi smernicami. "Nech bol dôvod akýkoľvek, členský štát to nezbavuje povinnosti prijať ju."
Podobné spory mali podľa Procházku všetky členské krajiny. Súdny dvor rozhodol vo svojej histórii o pokute za podobný problém v troch prípadoch. "Nám zatiaľ z finančného hľadiska hrozí len zaplatenie súdnych trov, čo je veľmi nízka suma," hovorí Procházka.
Po spore o výcviku vodičov bude Slovensko čeliť pred súdnym dvorom ďalšiemu. Opäť vinou ministerstva dopravy, ktorého úradníci nezapracovali do slovenského práva smernicu "o interoperabilite vysokorýchlostných železničných sietí".
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.