americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). V pondelok to uviedla televízia NBC. Citujúc nemenovaných bývalých a súčasných predstaviteľov americkej rozviedky, NBC oznámila, že Sabrí poskytol podrobnosti o Saddámových zbraniach hromadného ničenia, ktoré sa ukázali byť presnejšie ako odhady CIA. Spravodajské zdroje uviedli, že Sabrímu cez sprostredkovateľa vyplatili viac ako 100 000 dolárov na základe dohody, ktorú v septembri 2002 dojednali Francúzi.
Sabrí mohol byť presvedčený, že pracuje pre Francúzov, niektorí predstavitelia amerických spravodajských služieb si však myslia, že vedel, že ide o CIA, uviedla NBC. Podľa zbojov Sabrí naznačil, že režim Saddáma Husajna nemal významnejší zbrojný program. Napriek tomu, že Saddám zúfalo túžil po jadrovej bombe, jej zostrojenie by mu trvalo oveľa dlhšie ako odhad CIA, ktorý hovoril o niekoľkých mesiacoch až roku. Sabrí aj CIA pred vojenským zásahom USA tvrdili, že Saddám má zásoby chemických zbraní, minister aj tajná služba sa však mýlili, uviedla NBC. Zbrane hromadného ničenia boli hlavným argumentom, ktorým americký prezident
George W. Bush zdôvodňoval rozhodnutie spustiť vojenskú akciu v Iraku, žiadne takéto zbrane sa však po zvrhnutí Saddáma nenašli. Krátke vzťahy CIA so Sabrím sa skončili po tom, čo minister odmietol dezertovať do USA. CIA chcela Sabrího prebehnutie k Američanom využiť na propagandu, dodala televízia.
Spojené štáty po invázii nezaradili Sabrího na zoznam 55 najžiadanejších irackých predstaviteľov. NBC povedala, že Sabrí v súčasnosti prednáša ne jednej z blízkovýchodných univerzít. Miesto jeho pôsobenie nezverejnila z bezpečnostných dôvodov. Sabrí ani CIA sa k informáciám o spolupráci odmietli vyjadriť, dodala NBC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.