zvyčajne využíva na svoje vyhlásenia.
Prímerie by mohlo byť prvým krokom k dlhoočakávanému mierovému procesu medzi vládou v Madride a separatistickou organizáciou, ktorá pri svojom boji za nezávislosť Baskicka zabila od roku 1968 najmenej 850 ľudí. Predstavitelia ETA ešte nedávno dementovali mediálne špekulácie o tom, že chcú čoskoro vyhlásiť prímerie a začať rozhovory, ktoré by viedli k trvalému mieru.
Španielska vláda reaguje s opatrnosťou a nádejou na informácie, že separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) vyhlási v piatok trvalé prímerie. Vyhlásil to včera španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero. Postoj vlády je opatrný a obozretný, uviedol pred parlamentom s tým, že mierový proces po toľkých rokoch hororu a teroru bude dlhý a ťažký.
Španielsky minister vnútra José Antonio Alonso privítal správy o prímerí. Podľa jeho slov "pôjde o dôležitý krok v boji proti terorizmu". Avizované prímerie sa však musí analyzovať opatrne a s chladnou hlavou. "Je to však dobrá správa pre demokraciu a ústavu."
Brusel (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell ocenil rozhodnutie separatistickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA), ktorá včera oznámila, že v piatok vyhlási trvalé prímerie. "Ide o pozitívnu správu nielen pre Španielsko, ale pre celú Európu," uviedol Borrell. Súčasne vyzval na uctenie si pamiatky všetkých obetí terorizmu na celom svete.
Borrella podporila aj španielska europoslankyňa Bárbara Dührkopová, ktorej manžel sa stal obeťou baskických teroristov. Zástupcovia jednotlivých politických strán v EP síce krok ETA uvítali, odznela však tiež kritika na adresu tejto organizácie za to, že jej rozhodnutie nesprevádzalo aj vyjadrenie ľútosti nad ňou zorganizovanými teroristickými činmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.