sťažnosti, že Čína neposkytnutím vzoriek bráni výskumu vakcín. Podľa predstaviteľky WHO v Pekingu Julie Hallovej by Čína v priebehu niekoľkých týždňov mala odovzdať vyše 20 vzoriek vírusu. Podobné vzorky sú podľa expertov rozhodujúce pri vyvíjaní diagnostických nástrojov a vakcín. Odborníci kritizovali čínske ministerstvo poľnohospodárstva kvôli neposkytnutiu vzoriek zahraničným výskumníkom. Čínske úrady obvinili z uprednostňovania vlastných vedcov a snahy vyvinúť vakcínu, ktorá by pre krajiny znamenala lukratívny zisk. V krajine sa doteraz objavilo 15 prípadov nakazenia človeka vtáčou chrípkou. Desať ľudí smrtiacemu vírusu podľahlo.
Dve nové testovacie laboratóriá mimo Prahy otvoria v Českej republike v rámci prevencie pred šírením vtáčej chrípky. České úrady tak zvýšia bezpečnostné opatrenia napriek tomu, že v krajine zatiaľ nezaregistrovali výskyt nebezpečného ochorenia.
Nemecká vláda chce v nasledujúcich rokoch uvoľniť 60 miliónov eur (asi 2,5 mld. Sk) na výskum vtáčej chrípky. Berlínsky kabinet včera v Berlíne rozhodol, že prostriedky sa použijú na skúmanie prenosových ciest vírusu H5N1 zo zvierat na človeka a na vývoj vakcíny pre človeka. Táto vakcína bude určená pre celé obyvateľstvo a mala by zabrániť pandémii vtáčej chrípky medzi ľuďmi, povedala nemecká ministerka zdravotníctva Ulla Schmidtová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.