značky Renault. Presnejšie René Arnoux a Alain Prost. Francúzska radosť vtedy nepoznala hraníc a asi iba málokto by bol nepripustil, že na ďalšie dvojité víťazstvo si žltý tím bude musieť počkať dlhých dvadsaťštyri rokov! Stalo sa tak až túto nedeľu, keď k doteraz jedinému historickému dablu tímu Renault konečne druhý pridali na veľkej cene
Malajzie Giancarlo Fisichella a Fernando Alonso.
To, že trať v Sepangu bude renaultom sedieť sa dalo čakať a francúzsky tím svoje ambície ani veľmi neskrýval. Prekvapením bola skôr skutočnosť, že o víťazstvo sa tentoraz postaral Fisichella a nie Alonso. A dôvod? Absolútne prozaický. V kvalifikácii totiž Španielovi omylom naliali do nádrže raz toľko paliva a tým jeho monopost získal váhový hendikep, ktorý zabránil úradujúcemu majstrovi sveta zajazdiť lepší ako ôsmy kvalifikačný čas. Po penalizácii Michaela Schumachera, ktorý musel meniť motor, sa renault s číslom jeden síce posunul ešte o jednu priečku dopredu, no na tímového kolegu Fisichellu, ktorý vyjazdil svoju tretiu pole position v kariére, to stačiť nemohlo. A nepomohol ani Alonsov fantastický štart, keď už v prvej zákrute sa mohol radovať z tretej pozície. Fisichella mal nielen ľahšie a rýchlejšie vozidlo, ale konečne aj svoj deň a náskok, ktorý si od začiatku vybudoval, už z rúk nepustil. "Dnešné preteky boli veľmi náročné tak fyzicky, ako aj psychicky. Zvlášť v druhej polovici. Vedel som však, že ak chcem uspieť, tak sa musím skoncentrovať a ísť naplno celý závod. Auto i tím boli vynikajúci a tak sa to nakoniec aj podarilo," povedal v cieli šťastný víťaz Giancarlo Fisichella. Ten mal okrem Alonsa v úvode iba jediného súpera, ktorým mu bol Jenson Button. Angličanovi sa podarilo vyjazdiť druhý najlepší čas v kvalifikácii a pri štarte z prvého radu sa netajil ambíciami na svoje prvé víťazstvo. Nakoniec si však svoju chuť musel nechať zájsť. "Urobili sme síce ďalší krok dopredu, no s renaultami stále nedokážeme držať tempo. Dnes sme na nich jednoducho nemali," neskrýval sklamanie britský hrdina, na ktorého sa doma stále viacej stupňuje tlak s očakávaním jeho premiérového triumfu. Ten by mal vraj prísť definitívne v tomto roku. V Sepangu však na viacej ako tretie miesto buttonova honda nemala.
Veľké nádeje, po nečakane dobrom úvode v Bahrajne, sa vkladali taktiež aj do tímu Williams. Mladý Rosberg v Sakhire dokázal po desiatich rokoch ako nováčik zopakovať z časti výkon Jacquesa Villeneuva, keď získal najrýchlejšie kolo a dokonca aj doviezol body. Pred sezónou ťažko skúšaný tím tak získal stratené sebavedomie a na Sepangu chcel ukázať ešte lepší výkon. A tak nebolo veľkým prekvapením, keď sa jeho piloti, Rosberg i Webber, postavili spoločne do druhého radu na štarte a Nico si dokonca prvýkrát vyskúšal (ako tretí najrýchlejší) tlačovku s najlepšími. Sľubné očakávania však žiaľ rýchlo opadli, keď syn bývalého majstra sveta F1 musel pre poruchu motora odstúpiť už v siedmom kole a oveľa dlhšie nedovolila zotrvať na trati porucha hydrauliky ani Webberovi (16. kolo). Napriek tomu môžeme Williams radiť medzi príjemné prekvapenia sezóny a asi by sme s nimi mali aj ďalej počítať.
Po brilantnom výkone v Bahrajne sa veľa očakávalo aj od Kimi Räikkonena. Ten sa spolu so svojim tímovým kolegom Montoyom postavil na štart do tretieho radu, no zdá sa, že je obľúbencom "smoly", pretože podobne ako sa mu to stávalo vlani ho tentoraz už v prvom kole z trate zostrelil Christian Klien. "Do štvrtej zákruty sme vchádzali spolu s oboma mclarenmi a ja som sa dostal až celkom na obrubník a už som sa nemal kam uhnúť," opisuje okamihy pred kolíziou pilot tímu Red Bull Racing. No zatiaľ, čo Rakúšan si myslí, že to bola bežná nehoda, tak v McLarene to označili za hlúpu chybu na ktorú doplatil nevinný Räikkonen. Po Fínovom odstúpení tak česť tímu opäť zachraňoval Montoya, no ten na lepšie ako štvrté miesto v cieli nemal. "V mene spoľahlivosti sme obetovali trochu prítlaku a obmedzili sme trochu výkon," priznal šéf strieborných, Ron Dennis. No aj vďaka tomu má McLaren po dvoch závodoch na konte pätnásť bodov, čo znamená, že sa v Pohári konštruktérov delí o druhé miesto spolu s Ferrari. A práve Ferrari, po dobrom úvode v Bahrajne vedelo, že charakteristika okruhu v Sepangu im veľmi nesedí a ich vrcholom bude asi iba umiestnenie na bodovaných pozíciách. To sa napokon aj podarilo. Predchádzali však tomu nepríjemné problémy s motorom (slabinou sú vraj piesty) a Ferrari pred štartom muselo vymeniť motory obom pretekárom (Massovi dokonca dvakrát). Nemec tak štartoval zo štrnásteho a Brazílčan až 21. miesta! V pretekoch potom tím volil odlišnú stratégiu, keď Schumacher jazdil na klasické dve zastávky a Felipe Massa stál v depe iba raz. Úspešnejšia sa nakoniec ukázala Brazílčanova taktika, ktorý cieľovú pásku preťal tesne pred sedemnásobným šampiónom. Pochopiteľne, že to hneď v niektorých médiách (hlavne britských a talianskych) prinieslo patričné odozvy a Schumachera za tento výsledok zvozili až pod zem. Mne sa však zdá logické, že tím Ferrari nemal dôvod posúvať Nemca pred Massu a riskovať podozrenie z tímovej réžie a rovnako tak Schumacher určite nevidel dôvod podnikať riskantný útok na tímového kolegu kvôli jednému bodu a ohroziť tak cenné tímové body. Ak si totiž zvážime aktuálny potenciál tímov, tak argument, že práve tento bod môže Nemcovi v závere chýbať, asi veľmi neobstojí.
Máme teda za sebou dve úvodné podujatia nového ročníka MS F1, ktoré nám už čo to stihli napovedať. Úvodný cyklus uzatvorí už o necelé dva týždne veľkej cene Austrálie v Melbourne a potom sa celý cirkus presunie do Európy, kde na nás 23. apríla čaká zaujímavá veľká cena San Marína.
Výsledky 8. GP Malajzie: 1. Fisichella (ITA) renault 1:30:40,529 (205,397), 2. Alonso (ESP) renault + 4,585, 3. Button (GBR) honda + 9,631, 4. Montoya (COL) mclaren + 39,351, 5. Massa (BRA) Ferrari + 43,254, 6. MiSchumacher (GER) ferrari + 43,854, 7. Villeneuve (CAN) bmw + 1:20,461", 8. R.Schumacher (GER) toyota + 1:21,288, 9. Trulli (ITA) toyota, 10. Barrichello (BRA) honda, obaja 1 kolo, 11. Liuzzi (ITA) toto rosso, 12. Albers (NED) midland, 13. Monteiro (POR) midland, všetci 2 kolá, 14. Sato (JAP) super aguri 3 kolá. (PP: Fisichella Renault 1:33,840, NK: Alonso Renault 1:34,803 (210,487) v 45 kole, Viedli: 1 .- 17. kolo Fisichella, 18 .- 19. k. Button, 20. - 26. k. Alonso, 27. - 38. k. Fisichella, 39. -43. k. Alonso, 44. - 56. k. Fisichella.)
Priebežné poradie MS: 1. Alonso 18 bodov, 2. M. Schumacher 11, 3. Button 11, 4. Fisichella 10, 5. Montoya 9, 6. Räikkonen 6, 7. Massa 4, 8. Webber 3, 9. Rosberg 2, 10. Villeneuve 2, 11. Klien a R. Schumacher 1.
Pohár konštruktérov: 1. Renault 28 b., 2. Ferrari 15, 3. McLaren 15, 4. Honda 11, 5. Williams 5, 6. BMW 2, 7. RedBull 1, 8. Toyota 1 bod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.