hodnoty (DPH), na základe ktorej sa musí odvádzať DPH aj z dotácií, ktoré sa týkajú tohto programu. Na včerajšej tlačovej konferencii Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) o tom informovala jeho generálna sekretárka Zuzana Nouzovská.
Doteraz deti v školských a predškolských zariadeniach, ktoré sa do programu zapojili, platili za mlieko a mliečne výrobky od 1 do 2 Sk. Cieľom programu tak bolo zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov najmä u detí a mládeže.
Mliekarne však nechcú byť na tomto projekte stratové. Poskytovanie mlieka školám sa totiž v súčasnosti riadi výnosom Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR, ktorý stanovuje maximálne ceny, ktoré majú žiaci zaplatiť.
"Výška DPH vo výnose MP SR však nebola zahrnutá do týchto maximálnych cien a v podstate sa doteraz z týchto dotácií neodvádzala," uviedla Nouzovská. V praxi to znamená, že mliekarenské podniky budú odvádzať daň nielen z maximálnej výšky úhrady platenej žiakom, ale aj z dotácie, čím vzniká pre dodávateľa strata.
Do programu "školské mlieko" sa z 30 mliekarní, ktoré pôsobia na Slovensku, zapojilo päť. Legislatívne problémy však spôsobili, že väčšina z nich chce tento projekt pozastaviť a niektoré tak už od februára tohto roka dokonca spravili.
Humenská mliekareň, a. s., sa rozhodla zatiaľ v programe pokračovať. Podľa jej generálneho riaditeľa Jozefa Hurného je možné, že ak by sa projekt pozastavil, bolo by zložité ho opäť rozbehnúť. "Ak sa však nevyrieši problém s odvodom DPH z dotácií na školské mlieko, o dva či tri mesiace budeme musieť tento projekt zastaviť aj my. Nemôžeme si dovoliť byť stratoví," uviedol Hurný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.