ktoré agentúre SITA poskytol vedúci odboru prevencie sexuálne prenosných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR Ján Mikas.
Zdôraznil, že podľa odhadov je reálny počet ľudí infikovaných týmto vírusom na Slovensku niekoľkonásobne vyšší. Aj tak však Slovensko patrí ku krajinám s nízkym počtom infikovaných a chorých na AIDS. Veľký nárast novoinfikovaných zaznamenali najmä v Estónsku, na Ukrajine a v Rusku. Mikas upozornil na to, že celkový počet registrovaných prípadov HIV infekcie na Slovensku má za posledných päť rokov mierne rastúcu tendenciu.
Na Slovensku je najčastejší prenos vírusu HIV sexuálnym stykom. U mužov prevláda prenos sexuálnou cestou pri homosexuálnom styku, ženy sa najčastejšie nakazia pri heterosexuálnom styku. Aj u nás už rodili HIV pozitívne matky, zatiaľ nebol potvrdený prípad prenosu HIV infekcie z matky na dieťa.
Od roku 1985, keď sa začali robiť vyšetrenia na HIV, ku koncu minulého roku ich bolo na Slovensku urobených 3 913 284. Tento počet však zahŕňa v prevažnej miere opakované vyšetrenia napríklad u darcov krvi, ktoré predstavujú prakticky väčšinu vyšetrení - 2 486 026. V priebehu roka 2005 bolo vyšetrených 207 226 vzoriek na anti - HIV protilátky.
Mikas dodal, že najčastejšie pohlavne prenosné ochorenia na Slovensku sú gonokokové infekcie, chlamýdiové infekcie a syfilis. Z dlhodobého hľadiska v prípade gonokokových infekcií zaznamenali klesajúci trend v SR v hlásení počtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.