plánoch amerických síl. Oznámili to miestne médiá. "Podobné neopodstatnené obvinenia týkajúce sa ruskej tajnej služby sa neobjavili po prvý raz. Nepovažujeme za nevyhnutné komentovať podobné výmysly," uviedol hovorca ruskej rozviedky Boris Labusov.
Obvinenia ruskej tajnej služby vyplývajú z irackých dokumentov, ktoré v piatok zverejnil Pentagón v rámci správy posudzujúcej pohľad irackých predstaviteľov na udalosti konfliktu od marca do mája 2003. Rusko malo podľa nej zdroje v ústrednom velení americkej armády v čase vpádu do Iraku v roku 2003. Zverejnená správa nehovorí o hodnote získaných informácií alebo iných detailoch okrem dvoch irackých dokumentov týkajúcich sa Rusov. Tajná verzia správy nebude publikovaná. V dokumente z 2. apríla 2003 iracký minister zahraničných vecí oznamuje prezidentovi Saddámovi Husajnovi, že ruská tajná služba poskytla Iračanom informácie o plánoch armády USA prostredníctvom ruského veľvyslanca v Bagdade.
Išlo o informácie o tom, že Američania plánovali odrezať Bagdad od juhu, východu a západu, že sa ich bombardovanie bude sústrediť na irackú metropolu a ofenzíva proti nej sa nezačne pred polovicou apríla. V skutočnosti Bagdad padol asi o týždeň skôr. Uznávaný vojenský analytik Pavel Felgenhauer v piatok uviedol, že hodnovernosť správy je "celkom pravdepodobná".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.