iných prívržencov opozície. Na mieste bolo počuť štyri výbuchy ohlušujúcich granátov. Ťažkoodenci v čiernych uniformách búchali obuškami do ochranných štítov a zatláčali dav protestujúcich, pričom niektorých z nich obuškami aj napádali.
Demonštranti na policajtov kričali "Fašisti!". Britská televízna stanica BBC ukázala zábery niekoľkých zranených ľudí, ktorým tiekla krv. Neoficiálne sa hovorí o troch vážne zranených ľuďoch, pričom sa objavili aj špekulácie o jednom mŕtvom. Polícia zatkla mnohých protestujúcich vrátane prezidentského kandidáta Alexandra Kozulina a členov jeho rodiny.
Agentúra Interfax informovala aj o zatknutí opozičného lídra Aljaksandra Milinkeviča, avšak ten tieto správy poprel. Pochod smerom k väznici, kde sa údajne nachádza až 1 500 prívržencov opozície, bol pôvodne Kozulinov nápad, od ktorého ho Milinkevič odhováral.
Prívržencom Milinkeviča polícia pred tým neumožnila vstup na hlavné Októbrové námestie. Asi sedemtisíc ľudí sa nakoniec zišlo v neďalekom parku. Milinkevič tam zhromaždeným ľuďom povedal, že Bielorusko bude už čoskoro slobodné od autoritárskeho režimu Alexandra Lukašenka, ktorého označil za diktátora. Zároveň vyzval na vytvorenie hnutia, ktoré bude bojovať za oslobodenie krajiny. Dal mu názov "Ľudové hnutie za oslobodenie Bieloruska". Stalo sa tak počas výročia vyhlásenia nezávislosti Bieloruska z roku 1918.
Opozícia nie je pripravená prevziať moc
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu odmietol požiadavky demonštrantov, ktorí odmietajú jeho znovuzvolenie a konštatoval, že opozícia nie je pripravená na výkon moci. "Neboli pripravení prevziať moc a ani neverili, že by to dokázali," povedal Lukašenko v rozhovore pre ruskú televíznu stanicu NTV. Opozícia sa podľa neho správa nezodpovedne a násilne. "Majú podstatne viac slobody ako ja a vláda - (slobodu) organizovať nepokoje a potom obviňovať štátne orgány," konštatoval Lukašenko.
Bieloruský autoritatívny vodca v rozhovore zdôraznil výnimočné vzťahy svojej krajiny s Ruskom. "Je niekde na svete príklad takých dvoch krajín, ktoré sú si tak blízke ako Rusko a Bielorusko?" opýtal sa Lukašenko. "Nie je. Prakticky žijeme ako jedna krajina. Naša vzťahy sú také, že ak nečakane nastane problém a môžme pomôcť, ponúkneme aj našu poslednú košeľu," povedal Lukašenko.
Lukašenko vystúpil v televízii po týždňových protestoch proti výsledku prezidenstských volieb, v ktorých si zabezpečil tretie funkčné obdobie v úrade. Opozícia a západní predstavitelia označujú priebeh volieb za zmanipulovaný.
Kozulina obvinili z chuligánstva
Bieloruské úrady na nátlak príbuzných zverejnili, kde sa nachádza zatknutý opozičný predstaviteľ Alexander Kozulin. "Pohrozili sme, že so zástupom novinárov prídeme pred budovu určenú na vyšetrovaciu väzbu. Až potom priznali, že ho tam držia," informovala agentúru AFP Kuzulinova manželka Irina.
Úrady ho obvinili z chuligánstva, za čo mu hrozí až šesťročné odňatie slobody. Budova pre vyšetrovaciu väzbu sa nachádza v meste Zhodino pri metropole Minsk.
Opozícia i pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe voľby označili za zmanipulované, pričom EÚ i USA ohlásili voči Bielorusku uvalenie sankcii, a to najmä v podobe cestovných obmedzení pre predstaviteľov tamojšieho režimu. Protesty z minulého týždňa sú zatiaľ v Bielorusku bezprecedentným demonštrovaním sily opozície, ktorá je inak v krajine ostro potlačovaná.
Autor: zuk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.