kauzy starostu Rače Pavla Bielika prostredníctvom svojej pracovníčky s krycím menom Kováčová. Tá sa súkromne asi tri roky pozná so samotným Bielikom.
Predseda súdu Igor Králik aj bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý vec ešte ako minister riešil priamo s riaditeľom SIS koncom januára, sú nepríjemne prekvapení.
Kováčová koncom januára zatelefonovala vyššiemu súdnemu úradníkovi Martinovi Števíkovi, ktorý sa z titulu svojej funkcie zúčastňuje každého pojednávania s Bielikom. Povedala mu, že s ním musí hovoriť o jednom uchádzačovi sa o zamestnanie v SIS, ktorý uviedol Števíka ako takzvanú referenčnú osobu, teda osobu, ktorá o ňom môže poskytnúť informácie. Števík sa s ňou stretol, ale zostal zaskočený, pretože agentka Kováčová sa ho pýtala na kauzu Bielik. "Celá vec skĺzla inak, ako sme si predstavovali" alebo "Máme o tom veľmi veľa informácií" - sú vety, ktoré mu na stretnutí povedala. Števík to okamžite oznámil predsedovi senátu Ivanovi Matelovi. Ten zase predsedovi súdu Igorovi Králikovi a ten sa obrátil na riaditeľa SIS Ladislava Pittnera, aby mu celú vec vysvetlil.
Pittner v liste napísal, že Kováčová má v SIS na starosti korupciu v štátnej správe a jej stretnutie so Števíkom bolo služobné. Na Bielika sa vraj pýtala iba preto, lebo do SIS sa teraz hlási bývalý riaditeľ odboru organizovanej kriminality v Trnave, ktorý sa kedysi kauzou zaoberal. Tento policajt, ktorého viceprezident Spišiak v marci 2005 odvolal zo svojej funkcie, pretože mu prestal dôverovať bol ten, komu Kollár, hlavný svedok procesu oznámil, že si Bielik pýtal úplatok. Vec potom z Trnavy prešla do Bratislavy na Úrad boja proti korupcii.
Králika táto odpoveď neuspokojila. Súd preto Kováčovú predvolal svedčiť. Asi 40 ročná žena mala na tvári celý čas veľké čierne slnečné okuliare. Žiadala z pojednávania vylúčiť verejnosť, lebo sa bála o prezradenie svojej pravej totožnosti. Predseda senátu jej ale povedal, že o to sa báť nemusí a oslovoval ju Kováčová.
Žena si okuliare nedala dole ani počas svojej výpovede. SIS podľa nej kauzu Bielika nijak nerozpracovávala. Jej stretnutie so Števíkom bolo služobné a "asi ma zle pochopil". Triasol sa jej hlas a na otázky odpovedala buď neochotne alebo vôbec. Povedala, že starostu Bielika pozná súkromne tri roky. Vraj sa s ním zoznámila cez rôznych starostov. On vraj ale s tým, že Števíkovi volala nič nemá a nie je to tak, že by ju on poslal pokúsiť sa zistiť niečo o súde. Bielik na otázku novinárov aký s ňou má vzťah povedal "žiadny".
Predseda senátu a aj prokurátor sa jej prísnym hlasom opakovane pýtali, nech im vysvetlí, prečo povedala, že vec sa vyvíja inak, ako chceli alebo že o veci má viac informácií. "O čo vašej organizácii išlo? Pojednávanie je verejné a môžu sa ho zúčastňovať aj vaši príslušníci. Čo to všetko má znamenať? A nehovorte mi, že ste s tým nerátali, že vás vypočujeme. Ja chránim len nezávislosť tohto súdu," hovoril svedkyni sudca Matel. Spýtal sa jej, či je vôbec v SIS jej kompetenciou preverovať uchádzačov o prácu.
"S najväčšou pravdepodobnosťou došlo k nedorozumeniu," tvrdí Pittner. Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že riaditeľ SIS aj tým, že ju zbavil mlčanlivosti dokázal, že nemá záujem nič tutlať.
Predseda súdu Králik aj Lipšic si myslia, že skôr išlo o jej a možno Bielikovu súkromnú aktivitu niečo vyzistiť, ako o aktivitu SIS. V tom prípade by ale podľa Lipšica tajná služba mala začať voči príslušníčke konať, lebo je podozrenie, "že prekročila svoje kompetencie". SIS ale tvrdí, že išlo o služobný rozhovor, na vec by sa preto podľa Lipšica mala pozrieť bezpečnostná rada alebo vláda. "Nemám o tom žiadne informácie, je to v kompetencii SIS," povedal hovorca premiéra Martin Maruška.
Králik povedal, že s niečím takým sa ešte vo svojej praxi nestretol. To, že vec medializovali chápe aj ako isté varovanie pre tých, čo by to chceli zopakovať. Kováčová sa po svojej výpovedi nechcela k ničomu vyjadriť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.