organizácie CGT Bernard Thibault. Svoj odhad zakladal Thibault na informáciách, podľa ktorých bola včerajšia účasť demonštrantov dvojnásobná v porovnaní s počtom ľudí, ktorí na protest proti tej istej legislatíve vyšli do ulíc francúzskych miest 18. marca.
Podľa odhadov francúzskej polície demonštrovalo 18. marca proti kontroverznej reforme pracovného práva približne 500-tisíc osôb. Údaje bezpečnostných síl sa s odhadmi organizátorských organizácií značne rozchádzajú aj v prípade včerajších protestných akcií.
Lídri piatich najväčších francúzskych odborových zväzov včera odmietli pozvanie premiéra Dominiqua de Villepin na rokovanie o reforme pracovného práva. Odboroví predáci trvajú na tom, že nebudú rokovať o spôsoboch boja proti nezamestnanosti mladých, kým nebude zákon stiahnutý.
Vláda tvrdí, že reforma je šancou pre mladých nezamestnaných z radov prisťahovalcov, ktorí obývajú hlavne predmestia Paríža a ostatných väčších francúzskych miest. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky je za zrušenie kontroverznej legislatívy už asi 68 percent dospelých obyvateľov Francúzska.
K včerajšiemu štrajku pristúpili odborové a študentské organizácie po tom, ako de Villepin odmietol minulý týždeň prijať návrhy na stiahnutie zákona. Cieľom štrajku je pritlačiť vládu, aby stiahla zákon, ktorý ruší niektoré zákonné ustanovenia o ochrane zamestnancov pred výpoveďou.
V pondelok večer de Villepin pozval lídrov obchodných a študentských organizácií na stredu na rokovania o zákone, ktorý už schválil francúzsky parlament. Na jeho základe možno dať výpoveď bez udania dôvodu pracovníkovi mladšiemu ako 26 rokov.
Jednodňový štrajk zasiahol prímestskú i mestskú dopravu, obmedzenia sú aj na letiskách, kde nepracovali letoví dispečeri. Štrajkovali tiež zamestnanci pôšt, škôl, úradov práce či médií. Po francúzskej metropole Paríž premávalo sedem z desiatich súprav metra, z prímestských vlakov však podľa cestovného poriadku chodil len každý druhý. Verejná doprava bola narušená v 76 mestách. Letecká spoločnosť Air France zrušila každý tretí vnútroštátny let. K obmedzeniam v spravodajstve pristúpili niektoré médiá. Štátny rozhlas France-Info, ktorý je hlavným zdrojom informácií pre Francúzov, vysielal iba hudbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.