bezprostredne ohrozuje chránené územia, na ktorých sa nachádzajú ložiská nerastných surovín. Ako včera uviedli v Košiciach zástupcovia Strany zelených a občianskeho združenia Sosna, novelizovaný zákon neprípustne preferuje záujmy ťažobných spoločností pred ochranou prírody. Umožňuje totiž ťažbu aj na územiach európskeho významu s najvyšším stupňom ochrany.
„Novela v navrhovanej podobe by sa stala legálnym nástrojom na ohrozenie najcennejších častí prírody, čo je v rozpore nielen s environmentálnou legislatívou Slovenska, ale dokonca aj Európskej únie," upozorňuje Peter Nováčik zo Strany zelených Slovenska.
V návrhu sa okrem iného uvádza, že obvodný banský úrad určí chránené ložiskové územie aj vtedy, keď sa čiastočne alebo úplne prekrýva s iným chráneným územím alebo ochranným pásmom. Podľa navrhovanej novely má určenie a vyhlásenie dobývacieho priestoru, v ktorom sa má ťažiť, prednosť pred územiami, na ktorých zo zákona o ochrane prírody a krajiny platí ktorýkoľvek stupeň ochrany.
„V praxi to znamená, že súkromná firma bude môcť ťažiť napríklad aj v prírodnej rezervácii. Rovnako by mohla kanadská spoločnosť, ktorá sa zaujíma o ložisko uránu na Jahodnej pri Košiciach, začať bez akýchkoľvek zábran drancovať ložisko aj napriek tomu, že ide o územie európskeho významu, ktoré je zároveň zbernicou pitnej vody pre Košice," povedal Jozef Šuchta z občianskeho združenia Sosna.
Navrhovaná legislatíva by bola podľa Strany zelených a ochranárov nielen v príkrom rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje banskú činnosť v národných parkoch, chránených areáloch a rezerváciách, ale aj s Ústavou SR. „Vlastníkom nerastného bohatstva je podľa ústavy štát. Ústava ale jednoznačne hovorí aj to, že výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom," zdôraznil Nováčik.
Strana zelených a environmentálne mimovládne organizácie nesúhlasia s novelou banského zákona a navrhujú vypracovať banský kódex, ktorý by komplexne riešil oblasť dobývania nerastných surovín v súlade s legislatívou Európskej únie.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.