začala prelievať voda z priehrady nad Znojmom. Premiér Jiří Paroubek sa pre povodne vrátil zo zahraničnej návštevy v Egypte a na včera večer zvolal krízové zasadnutie vlády. Cieľom je predísť situácii z augusta roku 2002, keď povodne v Čechách napáchali škody za takmer 2,5 miliardy eur a zahynulo šestnásť ľudí.
V Prahe vybudovali protipovodňové zátarasy, pričom podľa starostu Pavla Béma je asi 1 500 obyvateľov na predmestí Prahy pripravených na evakuáciu. Na severozápade krajiny v meste Ústí nad Labem pre vodu z Labe prerušili premávku verejnej dopravy. Chemická továreň Spolana neďaleko Prahy prerušila výrobu v obavách pred únikom chemikálii do vôd rieky.
Najvyšší, tretí stupeň pohotovosti vyhlásili v stredu na 45 miestach v krajine z dôvodu neustáleho rastu úrovní hladiny riek Labe, Vltava, Morava ako aj Dyje.
Obavy úradov, že v juhomoravskom meste Znojmo sa v dôsledku úplného zaplnenia priehrady Vranov zvýši hladina vody v rieke Dyje až o niekoľko metrov, sa zatiaľ nenaplnili. Ako uviedol hovorca juhomoravských hasičov Jaroslav Haid, hladina Dyje sa stabilizovala. Prognózy ďalšieho vývoja sú zatiaľ nejednoznačné. Napriek tomu, že z vodného diela Vranov teraz odteká až 400 kubických metrov za sekundu, namiesto obvyklých 12, by hladina Dyje údajne mohla v ďalších hodinách dokonca o niekoľko desiatok centimetrov klesnúť. Sú však aj celkom opačné varovné signály, že situácia sa bude zhoršovať, pretože sa očakávajú dažďové zrážky.
Podľa včerajšej predpovede meteorológov do piatku naprší na českom území od päť do 10 milimetrov, ale na horách budú zrážky až do 30 milimetrov.
MEDZITITUL: Aj v Sasku evakuácia
Drážďany - Dramatická povodňová situácia na nemeckom úseku rieky Labe si vynútila začať s evakuáciou obyvateľstva v meste Pirna v tzv. Saskom Švajčiarsku. Mimoriadne opatrenia sa dotkli predovšetkým ľudí, žijúcich v blízkosti vodného toku. V Bad Schandau bolo asi 1000 ľudí prinútených opustiť príbytky ešte v stredu večer, v lokalite museli z bezpečnostných dôvodov dočasne prerušiť dodávku elektrickej energie.
V nemecko-českom pohraničí, kde počas katastrofálnych záplav v roku 2002 dosiahla hladina Labe viac ako 12-metrovú výšku, namerali v noci 700 cm. V Drážďanoch, kde normálny vodný stav činí 200 cm, dosahovala hladina rieky dnes ráno 645 cm.
Z Bavorska prišli o niečo priaznivejšie správy, hladina vodných tokov tam mierne poklesla a tak mohli štvrtý stupeň protipovodňovej pohotovosti v Pasove znížiť ráno na stupeň tretí. Znalci pomerov varujú, že nejde o definitívne zrušenie pohotovosti. Napriek klesajúcej tendencii hladiny Dunaja, ktorý v Pasove dosiahol včera ráno 845 cm, teda o 30 cm menej ako v stredu večer, nevedno, čo môže priniesť roztápanie sa snehu vo vyšších polohách.
Rozvodnené rieky naďalej ohrozujú veľké časti Rakúska. Situácia je vážna hlavne v spolkovej krajine Dolné Rakúsko v povodí rieky Dyje, kde voda zaliala veľkú časť ciest a pivníc. Úrady tam nariadili evakuáciu časti obyvateľov. Situácia sa naopak stabilizuje v povodí Dunaja v Hornom Rakúsku.
Najkritickejšia situácia je v oblasti Waldviertel na hraniciach s Českou republikou, kde sa v stredu pretrhla hrádza. Prácu stoviek vojakov a záchranárov sťažujú ľadové kryhy a rôzne plávajúce predmety, v dôsledku čoho sa hladina vody v rieke Dyje ešte zvyšuje.
Úrady vo štvrtok uzatvorili ďalšie dva hraničné prechody s Českou republikou a v meste Krems zastavili premávku na diaľnici B3, keď na niektorých miestach voda vystúpila nad úroveň cesty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.