mimo domov. Rozsah lokálnych povodní ale zatiaľ nie je taký hrozivý ako v roku 2002 a voda väčšinou zaplavila iba suterény alebo prízemia do výšky desiatok centimetrov. Situácia je vážna v povodí Moravy - v Olomouci a Litovli, v Pardubickom kraji, na severe Čiech v povodí Labe, v Stredočeskom kraji aj v južných Čechách.
V Juhočeskom kraji je pod vodou tretina mesta Veselí nad Lužnicí a podľa Českej televízie tam v sobotu evakuovali až 1000 obyvateľov. Voda dokonca zaplavila cestu E55, hlavný cestný ťah z Prahy do Českých Budějovíc.V Stredočeskom kraji v okolí mesta Mělník, kde sa Vltava vlieva do Labe, vyhlásil stredočeský hajtman Petr Bendl stav ohrozenia. Na hornom toku Labe - v Ústí nad Labem, v Děčíně a obci Hřensko opustili domovy stovky ľudí. Problémy pretrvávali na rieke Morave v Olomouci a Litovli. Rozhodnutie o dobrovoľnej evakuácii asi 1800 ľudí z dvoch olomouckých štvrtí zostalo bez väčšej odozvy. Do evakuačných autobusov nastúpil iba zlomok ľudí. Niektorí dúfajú, že sa situácia stabilizuje, iní majú obavy z bytových zlodejov.
Prvý prípad pokusu priživiť sa na povodni zaznamenali v sobotu v Prahe. Dve osoby sa tam snažili odcudziť hliníkové profily protipovodňovej hrádze. Mestská polícia jedného z nich zadržala a hrozí mu obvinenie z trestného činu všobecného ohrozenia. Po tejto skúsenosti mestská polícia v hlavnom meste ČR zvýšila hliadkovú činnosť pri protipovodňových stenách.
Na niekoľkých miestach krajiny rozvodnené rieky vytvorili obrovské jazerá s miliónmi kubíkov vody. Vážnym problémom zostávajú preplnené vodné nádrže v Čechách aj na Morave, ktoré už nedokážu zadržiavať výraznejšie prítoky. Na horách pritom ešte zostávajú pomerne veľké zásoby snehu.
Vodný živel si v ČR vyžiadal už päť ľudských životov, ďalší človek je nezvestný. K dispozícii zatiaľ nie je ani približná bilancia povodňových škôd, je však evidentné, že mestá a obce ktoré po povodniach v rokoch 1997 a 2002 investovali do protipovodňových opatrení, budú mať škody iba minimálne.
Budapešť (TASR) - Dvojročný chlapček sa utopil v rozvodnenom potoku v piatok podvečer v maďarskej obci Nagybörzsöny, informovala maďarská nezávislá tlačová agentúra Független Hírügynökség. Podľa polície informáciu o zmiznutí dieťaťa v Peštianskej župe nahlásili pred piatou hodinou večer. Krátko na to našli chlapčeka v rozvodnenom potoku obce. Záchranárom sa ho síce podarilo na mieste oživiť, neskôr však vo vacovskej nemocnici zomrel.
V Maďarsku museli do soboty kvôli záplavám vysťahovať 341 osôb, kvôli vysokej hladine Dunaja obmedzili rýchlosť vlakov niektorých úsekov trate Györ-Budapešť. Najviac problémov spôsobuje Dunaj v oblasti obce Tát v Ostrihomskej župe, kde potápači musia fóliou zabezpečiť hrádze proti priesakom. V Budapešti je ohrozený Margitin ostrov, ktorý chránia provizórnou hrádzou z vriec s pieskom. Zaplavené sú dolné nábrežia na budínskej a peštianskej strane, ktoré uzatvorili pred premávkou. V meste sa preto tvoria dopravné zápchy. Povodňová pohotovosť platí na takmer tritisíc kilometroch maďarských riek, z toho najvyšší stupeň doteraz vyhlásili na 316 km. Dunaj v Maďarsku zatiaľ stále stúpa, Tisa stúpa ešte pod obcou Vásárosnamény, na úseku nad ňou začala klesať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.