státisícami veriacich na Námestí svätého Petra ocenil Joseph Ratzinger "veľký pontifikát" Poliaka Karola Wojtylu. Pripomenul posledné verejné vystúpenia Jána Pavla, keď poznačený chorobou už nemohol rozprávať. Očividne dojatý Ratzinger hovoril opakovane o "našom milovanom pápežovi" a svoj príhovor niekoľkokrát prerušil krátkymi prestávkami.
"Jeho dedičstvo nemožno zmerať," povedal nemecký pápež na adresu svojho predchodcu. Osobitne vyzdvihol viac ako 100 zahraničných ciest zosnulého Svätého Otca a jeho politické postoje, napríklad volanie po mieri. Benedikt pripomenul aj cestu utrpenia, ktorou prechádzal bývalý najvyšší pastier katolíckej cirkvi, "keď už nemohol cestovať, chodiť a napokon ani rozprávať". Hovoril gestami a veriaci mu rozumeli, dodal pápež Benedikt XVI.
Varšava (TASR) - Poľský prezident Lech Kaczynski bol včera ráno medzi desaťtisícami Poliakov, ktorí sa v chrámoch po celej krajine zišli na svätých omšiach venovaných pamiatke zosnulého pápeža Jána Pavla II. na prvé výročie jeho smrti. Kaczynski sa spolu s manželkou zúčastnil katolíckych bohoslužieb v meste Lagiewniki v blízkosti Krakowa, ktoré celebroval krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz. Obrady boli venované beatifikačnému procesu Jána Pavla II. Dziwisz vo svojej homílií vyzdvihol úlohu poľského rodáka na pápežskom stolci pri premene sveta. Zosnulý pápež sa podľa jeho slov zapísal do dejín ako veľká historická osobnosť. Moderný kostol v meste Lagiewniki posvätil sám Ján Pavol II. počas poslednej návštevy Poľska v roku 2002.
Spomienkové udalosti konali po celej krajine, ale najmä vo Wadoviciach, kde sa Karol Wojtyla narodil a v Krakowe, kde slúžil ako kňaz a arcibiskup. O 21:37, v presný moment pápežovej smrti s pred roka, sa rozozvučali zvony krakovských kostolov.
Varšava (TASR) - Kanonizácia - svätorečenie - pápeža Jána Pavla II. by sa podľa slov rímskeho preláta Maura Parmiggianiho mohlo teoreticky uskutočniť už pri vyhlásení zosnulého pápeža za blahoslaveného. "Ako zákonodarca cirkvi má pápež, prirodzene, právo celý proces svätorečenia skrátiť," povedal Parmiggiani v juhopoľskom Krakove. V katedrále mesta, v ktorom Karol Wojtyla pôsobil ako biskup, sa po piatich mesiacoch ukončil čiastkový poľský proces beatifikácie Karola Wojtylu.
Cirkevní sudcovia sa pokúšajú držať sa predpisov cirkevného práva a najskôr nájsť dokázaný zázrak pre blahorečenie, až potom hľadať ďalší zázrak pre svätorečenie, vysvetlil Parmiggiani. "Pápežovi však prináleží prijímať slobodne rozhodnutia, ktoré prekračujú kánonické právo. Takýto krok sa zdôvodňuje nezvyčajnými okolnosťami," povedal rímsky prelát.
Proces blahorečenia Jána Pavla II. sprevádza doteraz nevídaný záujem veriacich.
Ani táto skutočnosť však neovplyvnila prácu tribunálu, povedal poľský duchovný Slawomir Oder, ktorý - ako takzvaný postulátor, t.j. pápežov advokát - viedol doterajší proces blahorečenia. Oder nevylúčil, že po blaho alebo svätorečení uložia relikvie Jána Pavla II. v katedrále na vrchu Vavel. "Poľsko a Krakov sú miestami, kam by sa relikvie mali dostať," povedal Oder.
Po smrti Jána Pavla II. sa vyskytli najskôr správy, že srdce poľského pápeža nájde miesto svojho posledného odpočinku práve v Krakove. Oder sa vracia späť do Ríma s dvoma zväzkami výpovedí z krakovského procesu blahorečenia. Pred tajne pracujúcim súdnym tribunálom vypovedalo viac ako 100 svedkov, ktorí informovali o živote a osobe Karola Wojtylu. Na verejnosť prenikla správa, že pred tribunálom vypovedali aj dvaja bývalí poľskí prezidenti - generál Wojciech Jaruzelski a Aleksander Kwasniewski.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.