nášho ministerstva Róbert Beňo povedal, že sa čaká už len na podpis Minska.
Slovensko oficiálne ostro kritizuje nedemokratický režim prezidenta Alexandra Lukašenka.
Podľa zmluvy si majú obe ministerstvá navzájom pomáhať, ale podľa Beňa ide o podanú ruku predovšetkým radovým Bielorusom, nie politickým špičkám.
Premiér Mikuláš Dzurinda o dohode svojho ministra Jirka Malchárka s bieloruským kolegom nevedel. "Všetci moji ministri vedia, aká je oficiálna pozícia Slovenska voči Bielorusku a verím, že túto pozíciu budú rozumným spôsobom aplikovať," povedal s tým, že Slovensko sa snaží rozlišovať, ktoré kroky pomáhajú občanom Bieloruska a ktoré by pomáhali diktátorovi Lukašenkovi.
Slovensko sa nedávno pripojilo k sankciám Európskej únie proti predstaviteľom bieloruského režimu a naše ministerstvo zahraničia oficiálne protestovalo proti zmanipulovaným prezidentským voľbám v Bielorusku a proti útokom proti bieloruskej opozícii.
Vicepremiér Pál Csáky považuje zmluvu za politický problém. "Nemyslím si, že by bolo vhodné, aby Slovensko dávalo akýkoľvek pozitívny signál vláde tejto krajiny, ktorým by takáto zmluva mohla byť," povedal.
Aj europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru má pochybnosti, či je správne "ukazovať, že vlády členských štátov únie uzatvárajú akékoľvek zmluvné dohody s Bieloruskom". Dodala, že ide o jej osobný názor, nie Smeru.
Dohoda prešla medzirezortným pripomienkovým konaním ešte začiatkom februára. Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga však tvrdí, že ju ešte stále posudzujú a "v tejto chvíli sa viac k nej povedať nedá". O takejto dvojstranej zmluve nemusí rokovať vláda.
Bývalý diplomat Martin Bútora povedal, že na všetky dohody s Bieloruskom sa treba opäť pozrieť, či sú v súlade s obmedzeniami, ktoré bude uplatňovať Európska únia. Bútora pripúšťa riziko spolupráce s oficiálnou mocou v Bielorusku a považoval by za prirodzené, keby spolupracovali skôr samotné cestovné kancelárie než štátne orgány.
Napriek tomu môže mať podľa Bútoru zmluva zmysel, ak uľahčí Bielorusom pobyt na Slovensku. "Bielorusi by mali vidieť, že tu žijú normálni ľudia a nemali by pred očami skreslený obraz bieloruskej štátnej televízie, ktorá hovorí o tom, že je tu chaos, bieda a likvidácia národnej kultúry," podotkol bývalý veľvyslanec v USA.
V návrhu dohody medzi slovenským ministerstvom hospodárstva a bieloruským ministerstvom športu a cestovného ruchu sa hovorí, že zmluvné strany budú napomáhať rozširovaniu a rozvoju cestovného ruchu s cieľom zoznámenia sa so životom, históriou a kultúrou obidvoch štátov.
Zmluvné strany majú podporovať aj spoluprácu medzi orgánmi svojich štátov pre cestovných ruch a napomáhať nadviazaniu priamych kontaktov medzi asociáciami a podnikmi pre cestovný ruch.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.