(FNsP) v Bratislave poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. O vyhlásení štrajku rozhodlo Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré sa nedohodlo s vedením FNsP na 25
"Budeme poskytovať akútnu zdravotná starostlivosť, aby nedošlo k poškodeniu zdravia a života občanov," povedal včera novinárom predseda LOZ Marian Kollár. Plánované výkony štrajkujúci zdravotníci odložia.
Forma protestu je podľa Kollára v súlade s Ústavou SR a európskou sociálnou chartou. Termín štrajku vybrali protestujúci z taktických dôvodov, aby dosiahli splnenie svojich požiadaviek, ktoré považujú vo všetkých bodoch za opodstatnené. Kollár predpokladá, že k Bratislavčanom sa pridajú ďalšie pracoviská na Slovensku a situácia vyústi do generálneho štrajku.
Bratislavskí zdravotníci požadujú od vlády okamžité zvýšenie platov všetkým zdravotníckym pracovníkom najmenej o 25 percent. Riaditeľ FNsP Valerián Potičný navrhuje 5-percentné zvýšenie tarifných platov pre nižší a stredný zdravotný personál. Týmto zamestnancom už zvýšil mzdy o 10 percent v decembri. Lekárom navrhuje zvýšiť mzdy o 10 percent a ďalších 5 percent vyčleniť na diferencované odmeňovanie.
Dzurinda zobral rozhodnutie zdravotníkov na vedomie
Premiér Mikuláš Dzurinda zobral na vedomie rozhodnutie štrajkového výboru pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Bratislave vstúpiť do štrajku. "Svoje postoje a názory na riešenie problémov v zdravotníctve vyslovil predseda vlády Mikuláš Dzurinda na nedávnom stretnutí so zdravotníckymi odborármi vo Fakultnej nemocnici Ružinov a v médiách," uviedol hovorca premiéra Martin Maruška.
V súvislosti s avizovaným štrajkom bratislavských lekárov Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou apeluje na dodržiavanie všeobecnozáväzných právnych predpisov pri zabezpečovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti. Uvedená situácia si vyžiada zvýšené nároky na manažment zdravotníckych zariadení v súčinnosti so zdravotnými poisťovňami. Zdravotnícky pracovník rozhodnutím o ošetrení či neošetrení pacienta berie na seba všetku zodpovednosť za prípadné následky, informovala včera TASR hovorkyňu ÚDZS Radoslava Miklášová.
Úrad je podľa nej pripravený preskúmať každý podnet, ktorý bude súvisieť s posúdením správnosti poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Ak sa občan bude cítiť poškodený rozhodnutím lekára neošetriť ho, môže sa obrátiť na úrad, ktorý preskúma, či postupoval v súlade so zákonom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.