Úrady doteraz evakuovali viac ako 500 obyvateľov z 250 domov. V okolí obce je podľa slov šéfa dolnorakúskych požiarnikov zatiaľ v nasadení viac ako 300 príslušníkov požiarnych zborov. Pri spevňovaní provizórnych hrádzí im pomáha 140 vojakov. Spolkový minister obrany Günther Platter avizoval, že do regiónu už vyslali ďalších 100 príslušníkov Bundesheeru. Vojenské vrtuľníky dopravovali do oblasti pretrhnutej hrádze špeciálne mobilné kovové bariéry. Nevylučuje sa, že do oblasti dolnorakúske úrady nasadia ešte ďalšie sily. "Situácia je veľmi dramatická," vyhlásil šéf dolnorakúskej civilnej ochrany Josef Plank.
Priehrada na Morave sa pretrhla v dĺžke 100 metrov o 3.30 hod. v noci. Technickí pracovníci údržby ciest vynakladali od rána všetko úsilie na to, aby voda nezaplavila najbližšiu štátnu cestu. Hladina Moravy v týchto miestach dosahovala popoludní už štyri metre.
Vysokú hladinu v Rakúsku má aj rieka Dunaj a ostatné riečne toky. V tomto prípade však zostáva situácia stabilná a akútne nebezpečenstvo záplav nehrozí. Povodne spojené s pretrhnutím hrádze včera v Dolnom Rakúsku ochromilo aj železničné spojenie z Rakúska do Českej republiky. Podľa hovorcu Rakúskych spolkových dráh potrvá uzávierka trate na tomto úseku viac ako 24 hodín. Mimoriadna situácia si vyžiadala presmerovanie všetkých 14 diaľkových vlakových spojov cez Marchegg do Bratislavy.
Voda presakuje do metra
Budapešť - Dunaj v Budapešti bude podľa vodohospodárov kulminovať dnes pri 860 centimetroch, doteraz najvyšší stav namerali v roku 2002, keď hladina rieky stúpla na 848 cm. Do podchodu metra na Batthyányovom námestí presakuje voda zo stien, prevádzku metra pod Dunajom zatiaľ nezastavili.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány včera vyhlásil stav núdze kvôli záplavám na úseku rieky Dunaj od Komáromu cez Ostrihom a Budapešť až po Tass, a na časti rieky Ipeľ. V stave núdze môžu starostovia a primátori obcí a miest, ako aj predsedovia župných samospráv prijať určité rozhodnutia aj bez súhlasu poslancov samospráv. Môžu napríklad nariadiť evakuáciu a obmedziť dopravu.
Odborníci očakávajú dlhotrvajúce záplavy. Dunaj pri Nagybajcsi síce stagnuje, v Rakúsku však už opäť stúpa hladina. Tisa pri maďarských štátnych hraniciach začala klesať, pod Záhonyom na celom maďarskom úseku ešte stúpa. Povodňová pohotovosť je na celkovej dĺžke 3038 kilometrov, z toho na úseku 842 kilometrov platí najvyšší - tretí stupeň povodňovej aktivity. Do včera evakuovali 458 osôb, ohrozených je 9000 budov. Kvôli záplavám na Dunaji sa nemožno po ceste dostať do šiestich obcí pod Dunajským oblúkom.
Povodňové varovanie bolo predĺžené do piatka
Praha Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) včera predĺžil varovanie pred dažďovými zrážkami a povodňami až do piatka. Ako po rokovaní českého krízového štábu uviedol riaditeľ ČHMÚ Ivan Obrusník, od stredy sa síce ochladí a na horách sa spomalí topenie snehu, dažďové zrážky však môžu v stredu dosiahnuť až 15 milimetrov. Pršať môže aj v ďalších dňoch. V ČR pomaly stúpa iba hladina Labe, ostatné toky klesajú, vrátane Vltavy a Moravy.
Prietoky sú však natoľko vysoké, že tretí stupeň povodňového nebezpečenstva platí na desiatkach miest. Stav núdze vláda vyhlásila v siedmich zo 14 krajov a platiť má až do 10. apríla. Ide však skôr o administratívne opatrenie, ktoré má úradom uvoľniť ruky.
Vodný živel si v Česku za týždeň vyžiadal možno až desať obetí, z toho tri osoby sú nezvestné. Záchranári pátrajú po šesťročnom chlapcovi, staršom mužovi z prevráteného člnu a príslušníkovi brnianskej mestskej polície. Rozvodnené rieky v ČR lákajú nielen zvedavcov, ale aj vyznávačov raftingu. Na vášeň k tomuto vodnému športu mohlo v ČR životom doplatiť už niekoľko ľudí. V sobotu na západe Čiech 37 hasičov zachraňovalo sedemčlennú posádku, ktorá vypadla z preťaženého raftu. V piatok na severe Moravy zachránil dvoch vodákov armádny vrtuľník.
V Sasku Labe stále stúpa
Berlín - V povodňami ohrozenej východonemeckej spolkovej krajine Sasko aj počas včerajšieho dňa stúpala hladina rieky Labe. Úrady sa tu pripravujú na najkritickejšiu hodnotu, ktorú by mala rieka dosiahnuť počas dneška. Stav by však nemal byť taký katastrofálny ako počas "storočnej vody" v roku 2002. V Sasku evakuovali už stovky obyvateľov. Podľa informácií krajinského ministerstva vnútra záplavy priamo postihli približne 4300 osôb. Viac ako 120 hrádzí na Labe zatiaľ zabraňuje rozsiahlym povodniam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.