možné?
Nuž, práve vo štvrtok prekročil Rasťo dátumovú hranicu. Keďže smeruje neustále na východ, práve v tejto chvíli získal povestný jeden deň k dobru, ktorý zachránil stávku Phileasa Fogga vo Verneho knihe Cesta okolo sveta za 80 dní.
Včera už konečne priplával k americkým brehom na lodi MSC Ilon. Je to zatiaľ najväčšia loď, na ktorej sa doteraz plavil. Ešte ho však čaká plavba na Queen Mary 2, keď bude opúšťať americký kontinent. Ale na to si ešte bude musieť niekoľko dní počkať. Na loď MSC Ilon nastúpil ešte 25. marca v Tokiju a po vyše týždňa sa dostal do prístavu Long Beach na západnom pobreží USA. Odtiaľ jeho cesta povedie do Los Angeles.
Plavbu cez Tichý oceán hodnotí Rasťo ako adrenalinový zážitok. Dokonca na ňom zažil najväčšiu búrku aj so snežením. Počasie bolo také búrlivé, že Rasťovi zlyhal na niekoľko hodín aj satelitný mobilný telefón. Kapitán lode mu však vysvetlil, že takéto nepriaznivé počasie je v Pacifiku v tomto období bežné a v pláne cesty s ním posádka lode aj rátala.
Čo je dátumová hranica
Dátumová hranica je myslená čiara prechádzajúca približne poludníkom 180° zemepisnej dĺžky, určená na základe medzinárodnej dohody. Prechádza málo osídlenými oblasťami Tichého oceána, vyhýba sa kontinentom a ostrovom. Pri jej prekročení západným smerom sa k dátumu pripočíta jeden deň, pri prechode na východ sa dátum posúva o jeden deň späť. Pri prechode dátumovej hranice sa mení len dátum, ale miestny čas sa mení spojito a nezávisí od prechodu dátumovej hranice.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.