mimoriadny pozor. Cieľom bezpečnostných opatrení bolo predísť problémom, ktoré sa stali počas vlaňajšej "premiéry" nových maturitných skúšok.
Tento rok by teda už študenti nemali dostať na stôl vypracované testy, ako sa to stalo minulý rok z matematiky na úrovni A. Butašová vša zdôraznila, že žiaden bezpečnostný režim, do ktorého vstupuje človek so svojimi nedostatkami, nezabráni nejakému zlyhaniu. Zároveň zopakovala, že všade v zahraničí, kde sa podobné testovanie robí, dochádza k nejakým nedostatkom, napríklad vo Francúzsku sa podľa nej každoročne musí z takýchto dôvodov opakovať aspoň jeden predmet. "My len na to nie sme ako krajina pripravení. Verím však, že to tento rok u nás prebehne v poriadku," vyhlásila pre agentúru SITA Butašová.
Situácia v porovnaní s minulým rokom sa zmenila aj v tom, že už platí novelizovaná vyhláška, ktorá umožňuje ministrovi "ošetriť" nepredvídané situácie. Má právo okamžite vyhlásiť zrušenie časti maturity a oznámiť nový termín. ŠPÚ má pre tieto prípady pripravené ďalšie sady testov. Je teda pripravený okamžite reagovať.
Ako vysvetlil minister školstva László Szigeti, tento rok zabezpečovalo prípravu maturít novovytvorené špeciálne pracovisko ŠPÚ, ktorého zamestnanci podliehali prísnemu bezpečnostnému režimu. Napríklad na pracovisko nemohli vstupovať s mobilmi, či inými osobnými vecami. Novinkou tiež je, že maturitné testy sa nekopírovali, ale všetky boli vytlačené priamo z dvoch špeciálnych počítačov odpojených od siete. Pred tlačou každý z testov preverili, či je totožný s originálom. Prístup k tlačeniu mali podľa Szigetiho len traja ľudia, pričom ako vstupné heslo do počítača používali odtlačok vlastného prsta. Vytlačené testy rozdistribuuje kuriérna služba v bezpečnostných obálkach.
Tento rok sa na maturitnú skúšku prihlásilo 64 672 študentov. Väčšina z nich si zvolila ľahšiu B úroveň, čo môže byť spôsobené aj tým, že nie všetky vysoké školy sa rozhodli akceptovať maturity pri prijímacích skúškach. Z 30 verejných, štátnych a súkromných vysokých škôl sa zatiaľ rozhodlo akceptovať nové maturity na všetkých fakultách desať z nich. Na troch školách bude akceptovať maturity väčšina fakúlt a len na niektorých fakultách sa rozhodli brať maturity do úvahy na piatich školách.
Celkové náklady odhadol minister na 10 miliónov korún, čo vychádza približne 155 korún na žiaka. Najvýznamnejšou novinkou je tento rok pri maturitách percentil, čiže údaj, ktorý budú mať maturanti na vysvedčení. Ten ukáže, ako dopadli pri testoch v celoslovenskej konkurencii.
Písomné maturity sa začali včera v pondelok zo slovenského jazyka, výsledky externej časti budú musieť školy poznať do 12. mája. Dnes sa píše angličtina s taliančinou, následne matematika, potom nemčina so španielčinou a na záver týždňa príde na rad ruština s francúzštinou. O týždeň v pondelok, 10. apríla, budú nasledovať písomné časti maturity z maďarského jazyka a ukrajinčiny.
TVORBA MATURÍT
zakázaný bol vstup s mobilmi
tvorba prebiehala len na 2 počítačoch odpojených od celej siete
každý test sa kontroloval s originálom
prístup k tlači mali len 3 ľudia
heslo do počítača: odtlačok prsta
distribúcia: bezpečnostné obálky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.