Ján Figeľ. Témou diskusie bol európsky univerzitný priestor.
Celouniverzitný priestor existoval už v minulosti, pretože "podmienky boli oveľa prajnejšie, ako sú dnes. Študenti, ale i profesori prechádzali z univerzity na univerzitu v pokoji a v porozumení. Dnes sa musíme akoby k tomu vrátiť," poznamenal J. Figeľ. Ako ďalej povedal, "univerzitný priestor veľmi súvisí s ekonomikou. Ak sa bude dariť univerzitám, bude sa dariť aj ekonomike, preto je potrebné zobrať si za prioritu vzdelávanie človeka, a to v rámci celoživotného vzdelávania."
Bolonský proces zahŕňa 45 krajín a začal rozdelenie vysokého školstva na trojstupňové vzdelávanie a prenos kreditov. "Byť súčasťou Bolonského procesu neznamená, že ostatné krajiny uznajú všetko, no znamená to, že to uznajú ľahšie. Dnes absolventi dostanú k diplomu aj dodatok, ktorý ustanoví ekvivalent k slovenskému titulu," povedal Figeľ. Okrem iného Európska asociácia univerzít hodnotí univerzity. Budúci rok bude hodnotená Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Komisár Európskej komisie sa dotkol aj mobility študentov. Práve takáto mobilita má byť zabezpečená zavedením kreditov. "Na Slovensku študuje len jedno percento študentov zo zahraničia. Priemer Európskej únie je päť percent," podotkol európsky komisár.
Európska komisia začala nový program pod názvom Erazmus Mundus, ktorého, "podstatou je pozývanie najväčších talentov z tretích krajín," zhrnul podstatu daného programu Figeľ.
Otázky študentov sa týkali najmä kvality, ale i počtu vysokých škôl. "Nechcem povedať, koľko by ich malo byť, no myslím si, že je ich viac ako je potrebné," poznamenal Figeľ. Zo strany študentov sa nevyhol ani reakcii na situáciu v Bielorusku, ktoré je "posledným ostrovom totality v Európe. Dúfam, že prechod na demokraciu bude pokojný, pretože každý chce slobodu," skonštatoval na záver.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.