požiadala o pomoc aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Ten tvrdí, že ju musí chrániť niekto iný.
"Fyzicky na mňa ešte nezaútočili, ale niekoľkokrát sa mi pokúsili vlámať do bytu, posledne mi prepichli pneumatiky priamo pred budovou súdu," tvrdí sudkyňa.
Výhrady proti tomu, ako sa im poskytuje ochrana, majú viacerí banskobystrickí sudcovia. Bývalá predsedníčka Okresného súdu v Banskej Bystrici Jana Dubovcová, ktorá pracovala aj na ministerstve spravodlivosti, tvrdí, že poskytovanie ochrany sudcom je formálne a škandalózne. O tom, ako a či vôbec sudcu chrániť, momentálne rozhoduje polícia.
"Na ochranu ohrozených sudcov neexistuje žiadny efektívny mechanizmus, v zákone je len veta, že v odôvodnených prípadoch majú právo na ochranu. Ale kto a za akých okolností im ju má poskytnúť, nikto nevie," hovorí.
Na základe skúsenosti kolegyne Sninskej hodnotí mechanizmus ako nejasný a zložitý. Sninská sa totiž obrátila na predsedu súdu, ten na ministerstvo spravodlivosti, na Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ten to posunul krajskej polícii a tá pravdepodobne rozhodla.
Predseda okresného súdu Gabriel Slobodník tiež pripúšťa, že zo zákona nie je jasné, kto má sudcovi poskytnúť ochranu.
Krajský šéf vyšetrovateľov Marián Slobodník považuje opatrenia polície na zabezpečenie ochrany sudkyne Sninskej za dostatočné. "Technicky sme zabezpečili monitorovanie domu aj bytu. Navrhli sme aj monitorovanie parkovacích miest sudkyne. Sudkyni aj jej synovi sme na osem dní poskytli fyzickú ochranu. Jej domnienky sa nepotvrdili, tak sme ochranu zrušili. Dom a byt monitorujeme ďalej," povedal Slobodník.
Sninská tvrdí, že osobnú ochranu dostala iba na tri dni, aj to cez víkend. Celú záležitosť označila za nepochopiteľnú a domáha sa svojich práv.
Úrad na ochranu ústavných činiteľov nedávno chránil banskobystrickú sudkyňu Zdenku Cabanovú, keď jej vybuchlo auto. Riaditeľ úradu Ján Packa tvrdí, že úrad okrem presne vymenovaných ústavných činiteľov zabezpečuje ochranu iba sudcom Špeciálneho súdu.
Úrad na ochranu ústavných činiteľov sa riadi podľa zákona o Policajnom zbore. Podľa tohoto zákona zaisťuje osobnú bezpečnosť prezidenta, predsedu Národnej rady, predsedu vlády, predsedu Ústavného súdu, ministra vnútra a ďalších osôb určených zákonom (napríklad o sudcoch) alebo vládou.
Zákon o sudcoch dáva sudcom v odôvodnených prípadoch právo na zabezpečenie ochrany svojej osoby, rodinných príslušníkov a obydlia.
Autor: wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.