Na saskom úseku Labe hladina veľtoku pomaly klesá, na sasko
V Drážďanoch, kde rieka kulminovala pri stave 749 cm, dosiahol napríklad pokles za viac ako 24 hodín iba 11 centimetrov. Aj keď vodné stavy na väčšine riek výrazne zaostávajú za hodnotami spred štyroch rokov, v niektorých oblastiach spôsobuje vrásky na čelách odborníkov už v súčasnosti stúpajúca hladina spodných vôd.
Budapešť - Dunaj pri Budapešti kulminoval včera krátko po polnoci, hladina rieky dosiahla rekordných 861 centimetrov. Doteraz najvyšší stav 848 cm namerali v roku 2002. Hrádze vydržali nápor vody, v úseku okolo metropoly očakávajú vodohospodári iba pomalý pokles.
Naďalej trvá stav núdze na Dunaji na 158-kilometrovom úseku od Komáromu po obec Tass pod Budapešťou, rozloha zaplavená spodnou vodou v Maďarsku dosahuje 172 000 hektárov. Doteraz evakuovali 549 osôb, väčšinu z nich v obciach z oblasti Dunajského oblúka. Na celom maďarskom úseku Dunaja platí zákaz plavby.
Praha Hladiny riek v Českej republike pomaly klesajú. Pokles je o centimetre až desiatky centimetrov. Vážna zostáva situácia na hornom toku Labe na severe Čiech, kde hladina dosahuje až 8,5 metra, čo je o šesť metrov viac ako je dlhodobý normál.
Pokles hladín v povodí Moravy umožnil v Olomouci návrat domov desiatkam evakuovaných a rozbieha sa upratovanie dvoch zaplavených štvrtí. V hanáckej metropole voda zaplavila 550 domov a 100 rekreačných a záhradných chát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.