Letné listy majú až 23 cm dlhú listovú stopku a čepele sú srdcovito vajcovité, neškvrnité alebo s nezreteľnými bledozelenými škvrnami. Súkvetie sa skláda z troch závinkov, za plodu predlžených, odetých podobne ako listy. Koruna je modrofialová až červená a rúrka koruny je pod venčekom chlpov holá. Plodmi sú vajcovité, hladké, chlpaté tvrdky, na báze s golieríkom. Podobný pľúcnik lekársky má prezimujúce, veľké prízemné listy s výraznými bielymi škvrnami a kratšou listovou stopkou.
Pľúcnik tmavý obľubuje svetlé a humózne háje a lužné lesy. Na východnom Slovensku je hojný, pľúcnik lekársky tu vôbec nerastie. Ten nájdeme na Slovensku len v juhozápadnej části územia.
Kvitne od marca a poskytuje včelám množstvo nektáru a peľu. Ako liečivá rastlina sa zbiera predovšetkým list, prípadne vňať, v apríli až júni. Droga obsahuje množstvo kyseliny kremičitej, trieslovín, slizov, saponínov, minerálnych látok, fytosterín, cukry a alantoín. Užíva sa ako čajovina a má vykašĺavacie účinky, pôsobí aj protizápalovo, mierne močopudne a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Používa sa tiež pri katare priedušiek a tuberkulóze (tu sa kombinuje so skorocelom, prasličkou, slezom, veronikou, islandským lišajníkom, podbelom, prvosienkou, tymianom, feniklom, anízom, prípadne aj kostihojom). Pije sa ako zápar. Vnútorne sa droga užíva aj proti kašli, na potenie, proti hnačkám a ako mierny močopudný prostriedok. Zvonku sa užíva ako zmäkčujúci prostriedok pri zlatej žile, na obklady a oplachovanie. Ako odvar sa používa ako droga s protizápalovým účinkom. Pri chorobách žalúdka a čriev sa kombinuje s vňaťou stavikrvu vtáčieho, konopice, prasličky, žihľavy, myšieho chvostu, pastierskou kapsičkou a koreňom kostihoja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.