VETERINÁRNE OKIENKO - Ketóza - ochorenie bahníc a kôz
Ketóza, teda porucha sacharidového mechanizmu, je akútne ochorenie vyvolané nedostatočným prísunom cukrov zkrmnej dávky, v dôsledku čoho vznikajú
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poruchy v látkovej výmene. Ochorenie sa vyskytuje takmer výlučne v zimných mesiacoch alebo na začiatku jari. Spôsobuje veľké ekonomické straty, pretože veterinárny lekár býva k prípadu privolaný zvyčajne neskoro, keď je jeho zásah už neúčinný.
V poslednom mesiaci brezosti sa vytvára až 80 percent telesnej hmotnosti plodu, čo je veľký nápor na organizmus matky (kozy, bahnice), najmä ak je staršia a nosí v sebe viacpočetné potomstvo. V prípade, že v poslednom mesiaci brezosti dôjde k obmedzeniu živín, zvlášť cukrov, dojka musí „ťažiť" zo zásob v pečeni, ktoré sú tam uložené vo forme glykogénu. Ak sa aj tie v priebehu niekoľkých dní vyčerpajú, organizmus matky „siaha" po ďalšom zdroji zásobných látok, a to po tukových zásobách. Pri zložitej premene tuku na cukor za prítomnosti enzýmov vznikajú medziprodukty - kyselina acetooctová, beta oxymaslová a acetón. Tieto ketónové látky sa čiastočne vylučujú vydychovaním, močom, mliekom, ale zväčša sú zadržiavané v organizme, ktorý postupne otravujú z vnútra.
Prvé príznaky ochorenia zistí chovateľ 1 - 2 týždne po pôrode. Pozoruje, že zviera je smutné, menej žerie, nereaguje na jeho príchod, s ťažkosťami vstáva a líha si. Pokiaľ stojí, prešľapuje, potáca sa a ak má možnosť, opiera sa o stenu. Má zvesenú hlavu, zmenšený objem brucha. Klesá aj produkcia mlieka.
Činnosť bachora a čriev je spomalená, takže zviera trpí zápchou. Aj keď nepozorujeme zvýšenú teplotu, vo vydychovanom vzduchu cítiť charakteristický acetónový zápach a jeho koncentrácia sa zvyšuje pri močení. Pokiaľ zviera pri takýchto príznakoch nie je liečené veterinárnym lekárom, za niekoľko hodín sa jeho zdravotný stav zhorší natoľko, že si ľahne a už sa nedokáže postaviť. Leží s hlavou stočenou k hrudi a škrípe zubami. Neskôr sa objavia kŕče, zviera oslepne, stratí vedomie a v priebehu krátkeho obdobia nastáva ťažké poškodenie srdca a pečene spôsobené tukovou degeneráciou. V tomto pokročilom štádiu je úmrtnosť 100-percentná.
Ak čuchom diagnostikujeme v okolí zvieraťa ketónové látky, musíme mu bezodkladne podať sladký nápoj (melasu) alebo obľúbené krmivo, ktoré mu pocukríme. Aj v tomto prípade kozu raz denne dojíme, aby nedošlo k zápalu vemena, ale nadojené mlieko nie je použiteľné, lebo obsahuje acetónové látky, ktoré by u konzumenta vyvolali zažívacie poruchy. Až keď koza opäť s chuťou žerie, môžeme si byť istý, že choroba je prekonaná.
Aby sme predišli ketóze, zvieraťu v čase brezosti a po pôrode podávame plnohodnotné krmivá, ktoré okrem bielkovín obsahujú aj minerálne látky a vitamíny, ale taktiež dostatok ľahkostráviteľných cukrov (tie sú v jačmeni, v ovsenom šrote, v otrubách a v zemiakoch pripravených na rôzny spôsob).
Autor: og
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.