nálada. Jar sa posunula, to ale neznamená, že nemôžeme aj v apríli "popracovať" na svojom vylepšení.
Netýka sa to iba vzhľadu. Zatiaľ sa ešte márne pýtame zrkadla, odkiaľ sa vzali nové vrásky okolo očí a úst. Trápi nás najmä nečistá pleť. Mimochodom, netreba sa čudovať, možno že aj v tejto chvíli si nevedomky prechádzate prstami po tvári napriek upozorneniam kožných odborníkov na citlivosť pokožky, ktorú infikuje aj malá čiastočka špiny za nechtami.
Je načase nasadiť si silnú trojku! Je ňou spánok, pohyb, výživa. Najprv by sme sa mali zamyslieť nad dĺžkou svojho spánku. Zaoberá sa ním aj odbor, nazvaný spánková medicína. Hoci je potreba spánku individuálna, vo veku od desiatich do štrnástich rokov by mali deti spať desať hodín denne, od štrnástich do osemnástich potrebujeme osem a pol hodiny výdatného spánku a vo veku medzi devätnástym až sedemdesiatym rokom sa odporúča spať šesť až deväť hodín.
Ako druhý bod by sme si mali stanoviť pohyb. Aktivita na čerstvom vzduchu, primeraná telesnej kondícii, aspoň pol hodiny dva až trikrát týždenne, posilňuje srdce a krvný obeh, povzbudzuje metabolizmus a podporuje zásobovanie mozgu kyslíkom. Budete sviežejší aj duševne. V súčasnosti sa pripisuje veľký význam správnemu dýchaniu. V spojení s nedostatkom pohybu, trávením voľného času pri televízii, šoférovaním ochabuje dýchacie svalstvo, hrudník stráca pružnosť a dýchanie je povrchné. Vylepšime si ho pohybom.
Všetko sa krúti okolo správnej výživy. Zdravie prechádza žalúdkom a kto chce, aby jeho zažívací systém dobre fungoval, mal by sa pri konzumovaní potravy zaoberať iba jedlom a nechať bokom pracovné aj iné problémy. Sústredením sa na jedlo sa zvyšuje produkcia slín a tým sa zlepší samotný začiatok trávenia.
Čo a ako si môžeme vylepšiť:
Vlasy a nechty potrebujú bielkoviny, vitamíny A a C. Sú v celozrnných výrobkoch, vajciach, prírodnej ryži, strukovinách, grapefruitoch, losose.
Pleť vylepšia vitamíny A a B6, preto treba jesť okrem celozrnných ovsených výrobkov aj karotku.
Ďasnám a zubom doprajme C vitamín, ktorý sa vo väčšom množstve nachádza v kiwi, paprike, citrusoch, šípkach. Pre dobré nervy potrebujete železo, draslík, vápnik, vitamín B1, ktoré získame z rýb, hovädzieho a hydinového mäsa, syrov, zeleru, banánov, húb.
Na lepšiu reguláciu obsahu vody v tele potrebujeme draslík. Získame ho okrem kvasenej kapusty zo zemiakov, ryže, špargle, ananásu.
Nie je to tak veľa, čo môžeme urobiť pre svoju lepšiu fyzickú aj duševnú sviežosť. Stačí, ak si nasadíme silnú trojku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.