V poradí piaty pamätník pripomínajúci tragické osudy Rómov na Slovensku počas druhej svetovej vojny odhalili včera na židovskom cintoríne vo
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Zvolene. Na pietnom akte sa zúčastnil aj podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky, ktorý nad podujatím prevzal záštitu. Autormi pamätníka sú akademickí sochári Jaroslava Šicková a Ján Šicko, pri jeho realizácii spolupracoval aj rómsky kováč Róbert Rigo z Dunajskej Lužnej.
Dielo práve na Medzinárodný deň Rómov odhalili v rámci projektu Ma bisteren! (z rómčiny Nezabudnite!) na mieste masového hrobu na spomínanom cintoríne. "Oceňujeme, že podpredseda vlády SR Pál Csáky pri odhalení pamätníka vyjadril poľutovanie nad represáliami voči Rómom počas druhej svetovej vojny. Uviedol, že napriek tomu, že terajšia Slovenská republika nemá kontinuitu so slovenským štátom existujúcim počas druhej svetovej vojny, cíti on, ale aj terajšia vláda zodpovednosť za krivdy a represálie spáchané voči Rómom počas druhej svetovej vojny. Urobil to ako prvý slovenský politik," povedala koordinátorka projektu Ma bisteren! Zuzana Kumanová.
Na sklonku roku 1944 sa v spoločnom hrobe na židovskom cintoríne vo Zvolene skončil život desiatok obetí. Boli medzi nimi i Rómovia z Dúbrav, Detvy a Podkriváňa. Fašisti a ich domáci prisluhovači najskôr zajatých Židov, Rómov a partizánov väznili na Zvolenskom zámku a koncom novembra eskortovali na židovský cintorín. Tam ich pri hrobe, ktorý si museli vykopať, postrieľali. Tých, čo boli iba postrelení, zahrabali zaživa, informovala koordinátorka projektu Ma bisteren! Zuzana Kumanová.
Projekt Ma bisteren! pripravili Slovenské národné múzeum v spolupráci s občianskym združením In minorita. Zámerom je nezabudnúť na utrpenie Rómov, ktoré bolo dôsledkom rasovej neznášanlivosti a neľudských zákonov fašistického Nemecka a jeho satelitných štátov. Prvú pamätnú tabuľu pripomínajúcu tragédie Rómov počas druhej svetovej vojny odhalili vlani v auguste v Pietnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici. V decembri pribudli pamätníčky aj v Lutile v okrese Žiar nad Hronom a v Nemeckej v Breznianskom okrese, tohto roku vo februári v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov nad Topľou. Ďalšie po Zvolene majú ešte inštalovať v Slatine v okrese Detva, v Komárne a v Dubnici nad Váhom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.