býva totiž 100-tisíc za celý rok.
Žaloby podáva firma BSP Lawyer Partners, ktorá vymáha za Slovenský rozhlas nedoplatky od koncesionárov.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská priznáva, že takýto veľký balík žalôb značne sudcov zaťaží, ale "budeme sa s tým musieť vyrovnať".
Predseda Združenia sudcov Slovenska Jozef Majchrák hovorí, že to bude "logicky znamenať prieťahy v ďalších veciach". Podobná situácia nastala podľa neho v 90. rokoch pri druhej vlne kupónovej privatizácie. S niektorými prípadmi súdy bojujú dodnes.
Množstvo prípadov s koncesionárskymi nedoplatkami mali aj v Česku, tam to riešili tak, že ich pridelili konkrétnym sudcom, ktorí sa im dlhodobo venovali.
Na Slovensku to však nie je možné, lebo máme princíp náhodného výberu sudcov, do ktorého podľa Žitňanskej "nemôžeme nijakým spôsobom vstupovať".
Ďalší problém nastal, že firma BSP poslala žaloby elektronicky, zhruba 1 000 podaní na jednom DVD nosiči na jeden súd. Mnohé súdy to však odmietli prijať a ministerka Žitňanská priznáva, že "zatiaľ nespĺňajú zákonné podmienky pre elektronickú komunikáciu".
Firma BSP žaluje tých koncesionárov, ktorí nereagovali ani na jednu z jej výziev na zaplatenie koncesionárskych nedoplatkov. „Na tých, ktorí pristúpili na našu Dohodu o novácii, budú žaloby stiahnuté," povedal predseda predstavenstva BSP Daniel Palko.
Firma už aj predtým podala jednu vlnu žalôb, ich počet však bol neporovnateľne nižší.
Nová generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková (na snímke), ktorú len včera oficiálne uviedli do funkcie, hľadá spôsob, ako od zmluvy s BSP odstúpiť. „Je to absolútne nekorektné voči koncesionárom a vytvára to skutočne nevyrovnaný prístup ku koncesionárom, ktorí doposiaľ platili, a k ľuďom, ktorí vôbec neplatili," povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.