prezrel miesta postihnuté povodňami na západnom Slovensku, aby dohliadol na výpomoc poskytnutú Európskou komisiou. Z helikoptéry si prezreli najmä povodia riek Moravy a Dunaja a okolie Galanty.
"Je potrebné pomôcť ľuďom, ktorí sú dnes postihnutí, a následne bude čas zamyslieť sa nad tým, či bude možné zaviesť štruktúrovanú spoluprácu v rámci EÚ," skonštatoval Barosso pred novinármi.
Je rád, že dvojdňovú návštevu Slovenska mohol začal prehliadkou miest postihnutých záplavami. Záplavy vníma ako nešťastné udalosti, ktoré práve ukazujú dôležitosť prijímania opatrení v rámci celej únie. "Škody nadobudli devastujúce rozmery. Dúfam, že situácia sa znormalizuje čo najskôr. Musíme zostať ostražití," poznamenal.
Ocenil, že od začiatku bola Európska komisia v úzkom kontakte s vládou SR. "EK bola schopná v priebehu 24 hodín poskytnúť 150-tisíc vriec. Keď má jeden štát ťažkosti, tak solidarita by mala dostať konkrétny význam," zdôraznil Barroso.
Dzurinda pripomenul, že v súčasnosti je k dispozícii jeden inštrument na čerpanie pomoci, a to je fond solidarity. "Podmienky čerpania sú tam veľmi prísne. Chceme, aby boli aj mnohé iné možnosti, ktoré by boli zapojené do manažmentu predchádzania záplav. Verím, že EK sa zapojí do vylepšenia smernice, ktorá upravuje túto problematiku," skonštatoval Dzurinda.
Ocenil prácu starostov a občanov obcí, ktoré postihli záplavy. "V Trsticiach postavili takú hrádzu, že chýbali milimetre," dodal premiér.
Barroso včera rokoval o potrebe väčšieho zapájania národných parlamentov do dialógu o budúcnosti Európy na stretnutí s predsedami poslaneckých klubov na čele so zastupujúcim predsedom Národnej rady SR Bélom Bugárom.
Podľa Barrosa nie je dôležité momentálne hovoriť ako ďalej s euroústavou, ale dôležitejšie je hovoriť skôr o finančnej perspektíve únie. Bugár doplnil, že to je zaujímavé pre nás ako nový členský štát EÚ. Dôležité je hovoriť o inštitucionálnom rámci a o tom, ako dosiahnuť konsenzus všade, kde je to možné.
Podľa Bugára treba zodpovedať rôzne otázky týkajúce sa napríklad rozširovania Európskej únie, či finančných perspektív.
Zhodli sa, že proces prijímania euroústavy je momentálne zablokovaný. "Myslíme si, že toto obdobie netreba urýchľovať, treba radšej hľadať možnosti ako zapájať aj ľudí, ako sprostredkovať informáciu smerom na občanov, aby podpora bola veľká," povedal po rokovaní Bugár, ktorý dodal, že Barroso na stretnutí naznačil, že Slovensko urobilo veľké pokroky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.