odborníkovi v oblasti výtvarného umenia, je na slobode, nie je vo vyšetrovacej väzbe a jeho identita nebude zatiaľ zverejnená. "Nechceme informovať ani o jeho mene a ani o meste, v ktorom pôsobí," povedal včera mníchovský štátny prokurátor Anton Winkler.
Podľa jeho slov mníchovské justičné orgány už kontaktovali slovenských kolegov a požiadali ich o právnu pomoc. Prokurátor potvrdil, že 52-ročný obchodník Ralf Michler čelí obvineniu zo sfalšovania 108 diel, väčšinou grafík. Už od júla minulého roka sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe, zatkli ho po návrate z cesty zo SR. Falzifikáty mali mať takmer všetky pôvod na Slovensku. "Pravdepodobne sa skúmajú možnosti, či môže byť osoba stíhaná u vás na Slovensku," dodal Winkler.
K prípadu sa vyjadril aj mníchovský prokurátor Josef Bonkamp, ktorý má prípad na starosti. Povedal, že Michler, ktorý je majiteľom galérie a spoluvydavateľom katalógu Dalího diel, si objednával kópie obrazov na Slovensku, následne ich podpísal umelcovým podpisom a predával ich zberateľom a obchodníkom ako originály. Mníchovské orgány nepožiadali o vydanie spomínaného slovenského falzifikátora na trestné stíhanie do Nemecka, keďže ani nemecké orgány by nevydali svojho štátneho občana na stíhanie do inej krajiny. "Neviem vám povedať, či ide o najrozsiahlejší prípad falšovania Dalího v Nemecku. V 90. rokoch sa už vyskytli podobné falzifikáty," povedal ďalej prokurátor Winkler.
"Ide o trestné činy podvodu a falšovania diela, podľa paragrafu 263 odseku 3 nemeckého Trestného zákona. V prípade dokázania viny je horná hranica trestu desať rokov odňatia slobody," dodal mníchovský prokurátor Bonkamp. "Aj keď nie je známa identita Slováka, musel to byť však skutočný profesionál alebo profesionáli," uviedol mníchovský justičný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Prípadom sa nemecký vyšetrovateľ začal zaoberať pred 10 mesiacmi, keď ho upozornili na podozrivý vek obrazov a ukázalo sa, že diela v skutočnosti nepochádzajú zo 60. rokov minulého storočia. Falzifikáty sa vyskytli aj na Dalího výstave v nemeckom Stuttgarte. Ako uviedol Bonkamp, Michler obrazy predával pod cenou a preto mu táto ilegálna činnosť vyniesla "len" 725 000 eur. Istý nemecký zberateľ zaplatil za 25 obrazov "len" 100 000 eur. Zatiaľ nie je známy termín súdneho procesu. Podľa názoru expertov bude mať však prípad negatívne dôsledky z pohľadu na záujem o diela velikánov, keďže za pravosť obrazov ručil ako znalec jeden z najznámejších nemeckých odborníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.