dokázal vyrovnať s akýmkoľvek žánrom vrátane stredného prúdu, blues alebo swingu. Srdcom bol ale rocker a je považovaný za priekopníka hardrocku v Česku. Jedna z najvýraznejších postáv českej hudobnej scény ale nemohla svoj talent preukázať naplno. Pred 25 rokmi, 13. apríla 1981, sa Schelinger zabil skokom z bratislavského mostu do Dunaja.
Niekoľko týždňov pred osudnou a stále nevyjasnenou chvíľou oslávil iba 30. narodeniny, ale vo veku, keď iní dozrievajú, bol už na vrchole svojich síl. Zanechal za sebou nezmazateľnú stopu a jeho nahrávky sú stále žiadaným artiklom. Mladšia generácia sa možno pousmeje nad piesňami Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací, okrem toho ale Schelinger stál pri zrode českej hardrockovej scény a v žiadnom táborákovom spevníku nesmie chýbať asi jeho najslávnejší hit Holubí dům.
Schelinger sa narodil 6. marca 1951 v Bousove pri Čáslavi a vyrastal v Prahe. Matka bola kvetinárka, otec učiteľ hudby. Po základnej škole sa začal učiť inštalatérom (odbor nedokončil) a v 16 rokoch založil prvú skupinu Nothing But Nothing, kde hral na gitaru. Jeho hudobným vzorom bol Brian Jones z Rolling Stones. Obaja mali podobné účesy a bohužiaľ ich spája i podobne tragický osud. V mladosti sa tiež ocitol vo vyšetrovacej väzbe, a aby sa dostal von, pokúsil sa o demonštračnú samovraždu. Skončil na psychiatrickej liečebni a hlavne získal modrú knižku.
Po krátkych epizódách v niekoľkých skupinách Schelingera zlanáril Karel Šíp. S jeho skupinou Faraon natočil hneď na začiatku kariéry svoj najväčší hit Holubí dům, pod ktorým sú podpísaní Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, skrytý pod pseudonymom Emil Synek. Svěrák napísal pre Schelingera tiež český text slávnej balady Deep Purple Soldier Of Fortune (Šípková Růženka).
Čoskoro však prišla ponuka od Františka "Ringa" Čecha a začína sa obdobie najväčšej slávy. V roku 1975 mu vyšlo prvé LP Nemám hlas jako zvon, kde sa ešte prezentoval skôr ako interpret stredného prúdu. Na albumu sa ale objavujú aj skladby od Black Sabbath a Status Quo. V roku 1977 vyšiel album Hrrr na ně... a na platni už vládne autorské duo Schelinger - Čech. Nasledujúci album Nám se líbí (1979) je akustickejší, kritikou je ale prijatý s nadšením.
Po rozchode s Ringom sa s vervou pustil do práce na albume Zemětřesení. Ohlasy z koncertov boli fantastické a medzi fanúšikmi sa hovorilo o prelome v Schelingerovej kariére. Uprostred práce odcestoval na natáčanie do Bratislavy a už sa nevrátil. Nikto sa už asi nedozvie, ako to vtedy skutočne bolo. Do Bratislavy prišiel natočiť do televízie svoj veľký filmový hit Což takhle dát si špenát. Potom išiel do vinárne, kde sa vraj so známym nepohodol o slečnu. Spor chceli riešiť skokom do rieky. Kamarát prežil, Schelingerovo telo objavili až o mesiac neďaleko Šamorína a nikdy nebolo nikým identifikované. Dodnes sa špekuluje o tom, či sa do vôd Dunaja dostal nedobrovoľne a režim týmto spôsobom nezúčtoval s populárnou osobnosťou, veľmi odlišnou od ideálu socialistickej hviezdy.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.