Leteckého návratu z rotácie domov lietadlom AN
jeden z nich.
"Veľa ľudí, hlavne vojaci, už nesúhlasia s tým, aby sa domov vracali týmto lietadlom. Teraz momentálne pravidelne chodíme na dovolenky domov košickou SAD. Spoločný odchod z rotácie bude pravdepodobne letecky a všetci sme plní očakávania, ako to bude zabezpečené a akým lietadlom pôjdeme domov," prezradili vojaci slúžiaci v Kosove.
Minister obrany SR Martin Fedor v utorok navštívil vojakov na základni v kosovskom Šajkovaci, kde odhalil pamätník obetiam leteckej katastrofy. Následne sa v rozhovoroch s vojakmi zaujímal o problémy, s ktorými sa na základni počas výkonu svojej práce stretávajú.
"Dosť často sa tu kazí technika. Bolo by dobré ju častejšie vymieňať," prezradil jeden z vojakov. Technik roty spomenul ministrovi problémy s opravou aligátorov, pre ktoré nemajú k dispozícii stálych opravárov. "Nemám žiadne katalógy, mám problémy s objednaním materiálu," dodal. Technickú podporu z Vojenského opravárenského podniku v Trenčíne majú k dispozícii každé tri mesiace, čo považujú za dlhé intervaly. "Jedna výhoda u mercedesov je tá, že ich môžeme nechať opraviť v miestnom servise na mercedesy a nemusíme čakať na náhradné diely zo Slovenska," poznamenal veliteľ slovenskej jednotky KFOR v Kosove Gabriel Kerekeš. V blízkej budúcnosti by mali do Šajkovacu dostať práve štyri nové terénne mercedesy.
Vojakom chýbajú aj taktické vesty a popruhy. Čakajú tiež na nové batohy. Viacerí sa u ministra zaujímali o príspevok na bývanie. "Zatiaľ to vyzerá tak, že budeme držať systém od tej hodnosti, na ktorej sme sa dohodli. Na mužstvo sa v súčasnosti nepredpokladá dať príspevok," podotkol minister, pričom nevylúčil, že v budúcnosti by mohol dostať príspevok každý.
Fedor je rád, že vojaci v Kosove už majú k dispozícii termobielizeň a goratexové kanady. Predpokladá, že do konca tohto roka by ich mal mať k dispozícii každý vojak v Kosove. V súčasnosti si totiž niektorí vojaci kanady striedajú.
Prítomnosť približne 15-tisíc vojakov z 35 krajín si v Kosove vynucujú odlišné pozície Belehradu a Prištiny k budúcemu štatútu Kosova ako aj nezmenená interetnická nevraživosť. Slovenskí vojaci pôsobia v Kosove od roku 1999. Najprv 40 príslušníkov patrilo do rakúskeho práporu. Od februára 2002 je stovka
slovenských vojakov začlenená do česko-slovenského práporu. V súčasnosti pôsobí v mierovej operácii KFOR viac ako sto slovenských vojakov. Ich hlavnou úlohou je pravidelné monitorovanie v okolí Šajkovacu, stráženie srbskej menšiny a pamätníka v Kosovom Polji.
Autor: Bratislava/Šajkovac (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.