Korzár logo Korzár

Aký bol príchod jari a Veľkej noci na východnom Slovensku

Nespokojnosť učiteľov aj športovcov, požiar v Cesticiach, krvavé bitky v krčmách, kšeftovanie s múkou, útoky na policajtovS príchodom jari roku

Nespokojnosť učiteľov aj športovcov, požiar v Cesticiach, krvavé bitky v krčmách, kšeftovanie s múkou, útoky na policajtov

S príchodom jari roku 1921 akoby sa aj ľudia na východnom Slovensku prebrali k životu v pozitívnom i negatívnom zmysle. V predveľkonočnom období (je kuriózne, že Zelený štvrtok bol 1. apríla) bolo studené počasie, no z niektorých udalostí bolo horúco jednotlivcom, úradným inštitúciám i mužom zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protestovali učitelia aj športovci

V Šariši začal prednáškové turné reverend Ľudovít Karlovský z Ameriky na tému vysťahovalectva. V Prešove, Solivare, Obišovciach, Giraltovciach, Sabinove, Lipanoch, odkiaľ bolo najviac záujemcov o vysťahovalectvo do USA, vysvetľoval, že Amerika už nie je tá zlatá zem, aká bola a že prílev ľudí do nej obmedzujú. Upozorňoval, že sa tam môžu plaviť zbytočne. Najväčší záujem bol v Lipanoch, kde sa v miestnej škole nepomestilo tristo ľudí a museli pootvárať okná, aby počuli reverenda aj vonku.

SkryťVypnúť reklamu

V Prešove v tom čase založili Spolok pre podporovanie nemajetných študentov na reálnom gymnáziu, ktorého cieľom bolo zriaďovať štipendiá, udeľovať jednorázové podpory, požičiavať knihy a učebné pomôcky, obstarávať ubytovanie, stravovanie, obuv, šatstvo a hľadať možnosti zamestnania počas prázdnin i po skončení školy. Učitelia to nemali tiež ľahké a práve na jar a pred Veľkou nocou sa dočkali prekvapenia, keď parlament rokoval o znížení ich platov, presnejšie tzv. drahotných príplatkov, ktoré vyplácali štátnym zamestnancom ako kompenzáciu vysokých životných nákladov.

Zníženie platov odôvodňovalo ministerstvo tým, že nastane zlacnenie všetkých životných potrieb, ibaže pre úradníkov štátnej správy obišli zlacnenie mlčaním. Problém bol v tom, že zníženie platov malo nadobudnúť platnosť už 1. marca bez toho, aby ho parlament odhlasoval. Protestné zhromaždenia, ktoré zvolal Zväz učiteľov do Košíc, odoslalo vláde protestnú rezolúciu s podrobným vyčíslením životných nákladov najmä vidieckych učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Nespokojní boli aj športovci, pretože sa malo zaviesť zdanenie športu, proti čomu protestovalo 15-tisíc východoslovenských športovcov. Košická futbalová župa zvolala do Košíc ich delegátov z jednotlivých telovýchovných spolkov, kde jej sekretár Beránek vysvetlil, že daň zo zábavy - tzv. krajinská dávka a daň z obratu veľmi zaťažujú najmä malé kluby, zápasiace na východnom Slovensku o svoju existenciu, čím ich môžu úplne zničiť. Porovnal situácie s európskymi štátmi, aj so susedným Rakúskom, kde je úplne iný prístup voči klubom, ktoré diferencujú podľa veľkosti aj miesta ich sídla. Aj športovci podobne ako učitelia, odoslali rezolúciu vláde a požiadali župné i mestské úrady o intervenciu.

Požiar v Cesticiach a dedinské bitky

Studená jar a veterné počasie spôsobilo občanom obce Cestice v Abovsko-Turčianskej župe skaze, keď ju zachvátil požiar. Horieť začalo v dome na dolnom konci a ostatné bolo už v moci silného vetra, ktorý rozdúchal oheň tak, že zachvátil štyridsať domov. Červený kohút vystrájal od piatej poobede až do polnoci, kedy sa ho podarilo hasičom zastaviť. Vyhorela takmer polovica obce, veľa ľudí bolo popálených a poranených. Škodu vyčíslili na niekoľko miliónov a čo ešte umocnilo tragickú udalosť, to bola väčšina nepoistených domov, takže ľudia, ktorí si zachránili iba holé životy, sa stali žobrákmi.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé nešťastia a nepríjemnosti si spôsobili ľudia sami: Ako v Buzici, kde bola 21. marca svadba - zrejme sa sobášili aj v období pôstu - a na zábavu do krčmy prišla z Geče skupina podgurážených mládencov, dokonca dvaja boli ozbrojení. Jeden mal šabľu a druhý bajonet. Začali sa biť kvôli dievkam, až traja z nich boli ťažko zranení a štvrtý smrteľným ranám šable v košickej nemocnici podľahol.

Povestní bitkári boli Ťahanovčania, mladí aj starší. Na Veľkonočný pondelok bola v krčme zábava a tak ako každá, ani táto sa nezaobišla bez hádky medzi dvoma chlapmi, ktorí sa začali biť, čo skončilo bitkou všetkých na zábave. Krčmár zavolal žandárov, lenže v ceste do krčmy im chceli zabrániť miestni obyvatelia, ktorí už o bitke vedeli. Začali do žandárov hádzať kamene a jeden aj strieľať. Na pomoc prišla jazdná polícia a keď išla na koňoch cez potok do dediny, napadli ju ľudia ukrytí v kríkoch za potokom kamením aj streľbou. Napokon sa útočníkov podarilo chytiť, urobiť poriadok aj v krčme, kde boli poriadne dokaličení synovia aj otcovia a sedemnástich previnilcov odviezť do Košíc na políciu.

Krompáčom na strážnika

Ani v Košiciach sa to nezaobišlo bez bitky. Do konca marca chcelo mať mesto poriadok v parku a železnica na klzisku aj v jeho okolí. Robotníci na železničnej stanici sa nevedeli dohodnúť, ktorí z nich pôjdu pracovať na klzisko. Schyľovalo sa k bitke, preto správca klziska zavolal hliadkujúceho policajného strážnika Palaščáka, aby si udržal poriadok na oboch stranách. Keď prišli k hádajúcim sa robotníkom, tí začali Palaščákovi nadávať a išli na neho päsťami. Na jeho pískanie prišli štyria strážnici a zatkli troch bitkychtivých. Keď s nimi prechádzali popri pripravenom náradí, chlapi sa vzopreli ísť ďalej, schmatli lopaty a krompáč a zaútočili na Palščáka. Pribehli aj ďalší robotníci, každý s nejakým náradím a vrhli sa na strážnikov. Tí si s nimi poradili a predviedli na políciu. Pre násilie bolo zatknutých jedenásť mužov, tak sa uvádza v policajnom hlásení. Správa v Kassai Hirlap, že proti robotníkom vyslali pätnásť policajtov, bola nepravdivá.

Pred sviatkami mala polícia dočinenia pre zmenu s kšeftármi s múkou, ktorá bola v tom čase na prídel v celej ČSR. Vo Svidníku zatkli riaditeľa Šarišskej hospodárskej spoločnosti Karola Šarta a úradníka Jána Maška. Namiesto toho, aby ju rozdeľovali na základe rozhodnutia slúžnovského úradu, predávali ju priekupníkom s potravinami, ktorých pristihli revízori Protiúžerového úradu.

V predsviatočnom období ľudia posielali poštou viac balíkov ako inokedy. A ako naschvál košická pošta zvýšila poplatky za každý podaný aj doručený balík bez ohľadu na jeho váhu a cenu. Keď sa občania sťažovali v kancelárii pre sťažnosti na magistráte, pošta to odôvodňovala tým, že príplatok zaviedli preto, aby pokryl aspoň čiastočne stále sa zvyšujúce náklady na poštové jazdy s koňmi, na ich krmivo a opateru. Bez poplatku boli iba úradné zásielky bez poštovného, ktoré roznášali poštoví doručovatelia pešo.

V Košiciach zaviedli v reštauráciách tiež novinku. Bol ňou zákaz sprepitného. Priniesol ju jeden štátny úradník po úradnej ceste vo Viedni, kde zrušili sprepitné. V každej reštaurácii a kaviarni boli písomné upozornenia na tento zákaz a zároveň aj na to, že k cene konzumácie sa bude priratúvať 10% z celej sumy. Tento spôsob účtovania prevzali aj pražské reštaurácie. Riešenie to bolo naozaj šalamúnske, lebo ľudia dávali sprepitné, čiže tringelty ďalej a platili aj 10%. Nastala jediná zmena a to v názve sprepitného, ktoré začali volať diškrécia, diško. Začali ho používať českí úradníci, ktorých bolo v tom čase v Košiciach veľa a väčšinou sa stravovali v reštauráciách.

Taký bol začiatok jari a predveľkonočné obdobie na východnom Slovensku.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu