život. Dvojjazyčné noviny sa chystá vydávať aj SMK. Posledné číslo novín Smeru vyšlo v roku 2004 a hovorkyňa Silvia Glendová nechcela povedať, či ich vydávanie obnovia.
SDKÚ v najnovšom čísle Modrých správ prináša rozhovor s Oľgou Feldekovou aj Mikulášom Dzurindom. "To pnutie si vysvetľujem tým, že priskoro začala medzi nami prevládať súťaživosť," odpovedá Dzurinda na otázku, prečo bola táto koalícia taká rozhádaná. "To je najmä príbeh KDH. Spomeňte si, že oni prví začali rozprávať o líderstve pravice. Lídrom sa však človek nestane vyhlásením."
Ani KDH však neostalo Dzurindovi vo svojich novinách nič dlžné. Na predposlednej strane je anketa "Neviete, koho budete voliť?". Čitateľ má odpovedať na 5 otázok: Či má štát poskytovať dotácie na podporu investícií, aký daňový systém je najspravodlivejší, či by mala byť zdravotná starostlivosť pre všetkých zadarmo, či patrí vyučovanie náboženstva do školy a čo urobíte, ak vás na ulici osloví bezdomovec a poprosí o pár korún.
Čitateľovi môžu vyjsť len tri možnosti - buď je voličom Smeru a KSS, a potom má na výber už len buď SDKÚ, alebo KDH. Voličom SDKÚ ste napríklad vtedy, ak ste síce za rovnú daň, ale myslíte si, že náboženstvo do škôl nepatrí, lebo je dokázané, že človek sa vyvinul z opice a Boh neexistuje.
Voliča SDKÚ KDH opisuje takto: "Nemáte v tom celkom jasno - na jednej strane horlivo zastávate kapitalizmus a trhové hospodárstvo, na druhej strane vám však chýba cit pre slobodu a snaha pochopiť druhých ľudí. Do poslednej chvíle sa budete rozhodovať, či pôjdete vôbec voliť, nakoniec však predsa len hodíte hlas SDKÚ."
Voliča Smeru rok 1989 podľa KDH "nepríjemne zaskočil", ale určitú nádej v ňom vzbudzuje Európska únia, "v ktorej vidíte mnoho podobne zmýšľajúcich súdruhov".
Strany majú vo svojich tlačovinách zvláštny postoj k ženám. SDKÚ v letáku oslovuje čitateľov Vážený pán, vážená pani, vážení spoluobčania. Oľga Škvareninová, ktorá vyučuje slovenský jazyk a štylistiku na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského, upozorňuje, že pri takomto oslovení "nie je dodržaný princíp spoločenskej významnosti a prednosti, ktorý hovorí, že dámy sú pred pánmi".
Rovnakú chybu urobilo aj KDH vo svojich novinách, kde napísalo: "Snahy niektorých slovenských politikov (a političiek) o zavedenie registrovaného partnerstva..." Škvareninová upozorňuje, že ak sa povie politici, myslia sa tým muži aj ženy, keďže mužský rod je v slovenčine gnomický. Zvýrazňovanie žien v zátvorke je podľa nej neúctivé.
SDKÚ aj KDH majú v novinách niekoľko gramatických chýb, čo by slovenčinárka tiež nečakala. Na druhej strane, aj normálnym novinám sa stáva, že niekedy zle napíšu aj ypsilon.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.