rok žiakov. Veľké plus pre študentov je, že si môžu vybrať viac škôl, čo im umožňuje "vyskúšať si" prijímacie skúšky aj na náročnejšie školy.
Prijímačky do bilingválnych sekcií sa vo všeobecnosti konajú skôr ako na klasické gymnáziá, stredné, či odborné školy. Mnohí si preto chodia len vyskúšať aké to je, pretože vedia, že si ich môžu buď spraviť opäť o rok, ak sa to týka ôsmakov, alebo majú predsa možnosť robiť prijímačky aj na druhú školu, alebo do "obyčajnej" klasickej triedy, keď sa to týka deviatakov. To síce prilepšuje žiakom, ale profesori, ktorí musia testy opravovať si pochvaľovať veru nemôžu...
V marci sa konali prijímacie skúšky aj do španielskej bilingválnej sekcie na Gymnáziu Park mládeže 5. Z prihlásených 300 študentov sa na školu malo možnosť dostať len 68. Napriek tomu sa ich našlo dosť, ktorí absolvovali testy z matematiky alebo slovenského jazyka na 0 bodov z 30. Profesori opravujúci tieto testy krútili hlavami nad odvahou niektorých žiakov a boli naozaj sklamaní z ich prístupu k príprave na skúšky. Nepríjemné bolo určite aj to, že nad opravou písomiek sedeli aj 5 hodín vkuse. Aké také presvedčenie, že naozaj chcú študovať na tejto škole im prinieslo zopár absolventov prijímacej skúšky, ktorí ju zvládli na pekný počet bodov a tým si zaslúžili miesto v španielskych triedach. Veľká vďaka teda tým úspešným, ktorí nám ostatným študentom držia meno v zodpovednosti a priebojnosti sa, kde konkurencia je každým rokom vyššia.
Autor: Lívia HORVÁTHOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.