pacientom, nielen akútnym prípadom. Právny zástupca štrajkového výboru a zároveň kandidát SF Ondrej Škodler tvrdí, že príkaz súdu sa nedá splniť. Súd totiž rozhodol proti šiestim odborovým organizáciám, ktoré podľa Škodlera neštrajkujú a nie sú ani poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. "V štrajku je každý lekár a sestra sám za seba," povedal. Predsedníčka Okresného súdu Bratislava II Gabriela Sobolovská tvrdí, že predbežné opatrenie je v poriadku a "súd nemôže komentovať, čo sa stane, ak zdravotníci rozhodnutie nebudú dodržiavať".
Podľa Sobolovskej súd poslal rozhodnutie o predbežnom opatrení zdravotníkom cez doručovateľov, tí ho vraj odmietli prevziať. Predseda lekárskeho odborového združenia Marián Kollár to poprel.
Podľa údajov odborárov do štrajku vstúpilo 21 nemocníc. Vláde dali čas do dnešného večera, aby sa začala zaoberať požiadavkami štrajkujúcich. Inak Kollár sľubuje, že v štrajku pritvrdia, napríklad odmietnu robiť nadčasy alebo nenastúpia do pohotovostných služieb.
Dnes sa stretne celoslovenský štrajkový výbor, ktorý rozhodne ako ďalej.
Nemocnice zatiaľ ošetrujú len akútne stavy, ostatných pacientov odkladajú. Včera v petržalskej nemocnici v Bratislave napríklad odložili operáciu šedého zákalu. "Prišiel za mnou profesor, ktorý ma mal operovať, a povedal, že mu je ľúto, ale nemá personál. Ten totiž štrajkuje," povedal 60-ročný Bratislavčan.
Odloženie operácie ho nahnevalo aj preto, lebo je diabetik, zrak sa mu zhoršuje a termín operácie mu určili už počas štrajku. Rozhodol sa podať podnet na úrad pre dohľad.
Na niektorých oddeleniach z opatrnosti vyšetrujú všetkých. Košická fakultná nemocnica štrajkuje len morálne, zdravotníci pracujú bez obmedzení.
Zdravotníci budú dnes protestovať pred jej budovou parlamentu počas jeho poslednej schôdze. Slobodné fórum chce zaradiť do programu diskusiu o stave zdravotníctva navrhnúť uznesenie zaväzujúce vládu, aby z rezervy uvoľnila 500 až 600 miliónov korún pre štátne nemocnice.
Sociológ Pavel Haulík pochybuje, že sa tento problém dostane na program ešte do volieb. "Od začiatku som mal pocit, že štrajkujúci potrebujú vyprovokovať politické strany, aby sa k tomu vyjadrili a dali nejaké prísľuby," dodal.
Ústavný právnik Ladislav Orosz upozornil, že uznesenie parlamentu má pre vládu len odporúčací charakter, vláda sa zodpovedá parlamentu, ktorý jej "môže vysloviť nedôveru". V takom prípade musí odstúpiť.
Návrh SF má zatiaľ podporu v opozičných stranách Smer a KSS. Milan Urbáni z HZDS povedal, že sa uvidí, či sa diskusia dostane do programu schôdze. "Ak áno, tak navrhnem, aby sa dofinancovanie týkalo všetkých nemocníc, nielen štátnych," povedal.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik povedal, že "nie je dôvod podporovať volebnú kampaň pani Martinákovej".
Tibor Bastrnák z SMK návrh SF skôr nepodporí, lebo ho považuje za populistický. Za nebude hlasovať ani SDKÚ.
Koaličné strany stále tvrdia, že štrajk je spolitizovaný, ale Haulík si myslí, že opozičné strany by neboli schopné takto zmanipulovať lekárov. Samotní štrajkujúci spolitizovanie odmietajú. Výber právnika - Ondreja Škodlera z SF zdôvodňujú jeho profesionálnymi skúsenosťami so zdravotníckou legislatívou.
Autor: dro, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.