reforiem od vzniku Slovenska, ale aj ako ten, ktorý rozhodol, že poslanci a politické strany dostanú z peňazí daňových poplatníkov podstatne viac ako doteraz. Poslanci si schválili aj priestupkovú imunitu, výnimkou je len priestupok vedenia motorového vozidla pod vplyvom alkoholu.
Zákonodarcovia si prijali aj mimoriadne výhodný zákon o konflikte záujmov, na ktorého základe nemusia vyčísliť hodnotu svojho majetku. Verejný funkcionár musí priznať iba vlastníctvo, teda že niečo má, takže nie je zrejmé, aký majetkový prírastok dosiahol a či zodpovedá jeho príjmom. Roman Vavrík (SDKÚ), ktorý sa na príprave návrhu zákona podieľal, si myslí, že "zákon je dostatočne prísny, i keď niektoré veci mohli byť ešte prísnejšie". Podľa Vavríka tí, ktorí trpia závisťou v súvislosti s platmi poslancov, budú stále šomrať. Mechanizmus výpočtu ich platov je podľa neho spravodlivý a "nemal by byť predmetom všeobecnej kritiky". Plat poslancov je odvodený od priemernej mesačnej mzdy, ktorá stúpa. Poslanci mali v minulosti platy zmrazené, tento parlament si ich však odblokoval. S paušálnymi náhradami je dnes plat poslanca asi 90-tisíc, v roku 2003 to bolo asi 67-tisíc korún.
Podpredsedovi parlamentu Viliamovi Veteškovi (HZDS) parlament ostane v pamäti ako "neusporiadaný", keď je nezaradených "nezávislých" 26 poslancov. Podľa neho nejedno ich hlasovanie zaváňalo korupciou, hoci "nič nebolo dokázané", ale "zadarmo sa také kroky nerobia".
Poslanci si schválili, že stranám, ktoré sa po júnových voľbách dostanú do parlamentu, štát poskytne za ďalšie štyri roky dvojnásobne viac peňazí ako dnes. Podľa odhadov by to malo byť viac ako 1,2 miliardy korún. Každý z obyvateľov Slovenska tak na stranícku politiku prispeje priemerne okolo 230 korunami.
Podľa odhadu Aliancie fair-play za volebné obdobie 2002 - 2006 dostali zhruba 617 miliónov korún. Ide o peniaze, ktoré získajú za hlasy vo voľbách, na činnosť a za počet poslaneckých mandátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.