buď až k nim domov, alebo ich oslovujú na uliciach, v krčmách či na rôznych podujatiach.
Najmä v menších mestách a obciach chce takúto kampaň využiť KDH, SF, SDKÚ a "na úrovni niektorých kandidátov" aj Smer. Najviac sa na tento spôsob spolieha HZDS, keď podľa jeho podpredsedu Milana Urbániho chcú využiť svoju 40-tisícovú stranícku základňu.
Podľa našich informácií vo viacerých stranách na tento typ kampane tlačia aj ľudia z regiónov a nižších miest kandidátok. Vďaka osobnému kontaktu s voličmi majú tak oveľa vyššiu šancu "prekrúžkovať sa" na vyššie miesto kandidátky.
SMS zrejme nebudú
Strany zatiaľ neoslovili mobilných operátorov so žiadosťami o posielanie redvolebných SMS správ. Potvrdili to hovorcovia spoločností T-Mobile i Orange. "Ak by prišla, dá sa predpokladať, že ju neakceptujeme," povedal Juraj Droba z T-Mobilu. Podobne reagoval aj hovorca Orangeu Peter Tóth, keďže ich súkromná firma je "zásadne apolitická a žiadnym spôsobom sa nebude zapájať do volebnej kampane". Všetky oslovené strany tvrdia, že o zasielaní SMS neuvažujú, nevyjadrila sa len SDKÚ. Pred prvým kolom prezidentských volieb v roku 2004 niektorí ľudia dostali SMS podpísané menom Eduard Kukan, strana však poprela, že by ich posielala. Posielanie predvolebných SMS môžu strany využiť aj bez súhlasu operátorov. Stačí im napríklad použiť internetové SMS brány alebo by správy mohli posielať priamo, museli by však mať súhlas adresátov, keďže aj telefónne číslo je osobný údaj.
Mohli by byť e-maily
Strany tvrdia, že nebudú ani naslepo posielať predvolebné e-maily. Aj elektronická adresa je osobný údaj a ich využívanie na takéto účely bez súhlasu adresáta zákony nepovoľujú. Aj tento zádrh sa podľa našich informácií dá veľmi ľahko obísť. Desaťtisíce ľudí bezplatne využívajú tzv. freemailové schránky, ktoré prevádzkujú rôzne vyhľadávače alebo internetové portály. Strany by mohli prevádzkovateľom zaplatiť, aby klientom e-maily poslali a zákon by porušený nebol. Klienti totiž často pri zriadení schránok musia súhlasiť, že im do nich bude chodiť aj reklama.
Podľa našich informácií strany zrejme využijú posielanie tlačovín vopred vytypovaným skupinám ľudí. Mohlo by ísť napríklad o "osobné listy" obyvateľom niektorých regiónov, ľuďom určitých profesií alebo veku.
Tento spôsob komunikácie s voličmi má podľa odborníkov vyššiu šancu na úspech ako roznášanie letákov po schránkach. Je však približne 10-násobne drahší. Jednoduchý osobný list môže stranu stáť aj 20 korún za kus.
Kampaň sa začala aj na internete
Niektoré politické strany už v rámci kampane zmenili vzhľad svojich internetových stránok, najradikálnejšie úpravy urobili Smer a SDKÚ. Ich stránky sa zmenili tak, aby boli v súlade s "vizuálom" bilbordov a straníckych tlačovín. Stranícke weby rozsiahlo informujú o predvolebných aktivitách.
Na sieti sa začínajú objavovať aj stránky parodujúce politikov. Známa je napríklad stránka Občianskodemokratickej mládeže www.antifico.sk, na ktorej sa snažia šéfa Smeru zosmiešniť prostredníctvom animovaného filmu.
Niektorí politici začali blogovať a na svojich stránkach sa vyjadrujú k rôznym problémom. Svoj blog má napríklad Zuzana Martináková, ale aj europoslankyňa za KDH Anna Záborská. Snaha o ovplyvňovanie voličov prostredníctvom blogov nie je slovenskou novinkou. V zahraničí sa dokonca objavili informácie, že si strany platia blogerov vystupujúcich ako súkromné osoby, aby ovplyvňovali verejnú mienku.
Sociológ: Ľudia vnímajú "osobne" vedené kampane skôr negatívne
Bratislava - Kampaň založená na osobnom kontakte s voličom, prípadne na zaslanej SMS správe, e-maile alebo osobnom liste, môže vyvolať aj nechuť prípadných voličov, myslí si sociológ Marián Velšic. Prieskumy Inštitútu pre verejné otázky podľa Velšica napríklad ukazujú, že voliči nemajú radi, keď sa ich politici snažia osloviť priamo na prahu ich bytu alebo domu. Ľudia najmä na vidieku síce majú "vo všeobecnosti radi kontakty s živými politikmi", ale tí by podľa Velšica mohli uškodiť, ak by chceli zasiahnuť do ich súkromia.
Skôr negatívne by mohli poňať ľudia aj posielanie SMS správ a e-mailov, kým vhodné osobné listy by mohli dobre zapôsobiť na správnu cieľovú skupinu. Tou by podľa sociológa mohla byť napríklad časť dôchodcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.