zdravotníkov, lebo dohodu o platoch podpísali s riaditeľmi fakultných nemocníc iné zdravotnícke odbory.
Lekárske odborové združenie, ktoré podnietilo štrajk, je podpisom svojich kolegov z odborov patriacich pod konfederáciu (KOZ) zaskočené a zmluva vraj nie je taká výhodná, aby štrajk definitívne ukončili. Napriek tomu je pravdepodobné, že sa už v pôvodnej sile neobnoví.
Na rokovaní s odbormi boli dvaja riaditelia fakultných nemocníc, Jaroslav Šajty z Košíc a Valerián Potičný z Bratislavy a minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ten neodpovedal na našu otázku, či to bol on, kto pre utíšenie štrajku zabezpečil ústupok riaditeľov odborárom.
Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že rokovania išli "mimo vlády, medzi nemocnicami a odborovými organizáciami". Riaditelia ďalších fakultných nemocníc ešte nevedia, kde vezmú na zvýšenie platov peniaze.
Oproti fakultným nemocniciam sa teraz dostali do ťažkej situácie menšie nemocnice, ktoré patria mestám a župám. Sú totiž v inej asociácii, ktorá sa s odborármi na takom zvýšení platov asi nedohodne.
Asociácia fakultných nemocníc, v mene ktorej rokovali Šajty a Potičný, vznikla len tesne pred štrajkom. Predtým existovala spoločná asociácia všetkých nemocníc. Šéfoval jej Marián Petko, ktorému minister Zajac koncom marca náhle oznámil, že bude rozdelená na dve.
Riaditeľ prešovskej fakultnej nemocnice Peter Biroš hovorí, že zvýšenie platov nemocnicu zadlží alebo prepustí stovky ľudí. "Budem musieť odkrojiť z peňazí, ktoré sú vyčlenené na lieky alebo zdravotnícky materiál," povedal.
Riaditeľka trnavskej nemocnice Soňa Mudráková tiež hovorí o šetrení. Naopak, nemocnica v Martine vraj peniaze nájde.
Hovorca Spoločnej zdravotnej poisťovne Dušan Zaťko povedal, že poisťovňa môže pridať peniaze niektorých nemocniciam, a budú to najmä fakultné.
Malé a stredné nemocnice tak zostali v pozícii "chudobnejšieho príbuzného". Asociácia, ktorá ich zastupuje, nemôže podľa jej prezidenta Mariána Petka ponúknuť také zvýšenie platov ako fakultné nemocnice. Rokovať o kolektívnej zmluve budú na budúci týždeň.
Petko sa obáva, že zdravotné poisťovne presunú peniaze viac na fakultné nemocnice, čo by podľa neho nebolo "na základe potrieb poisťovní ani pacientov, ale na základe iných rozhodnutí".
Petko dodal, že so zdravotnými poisťovňami rokovali obe asociácie, ale poisťovne im povedali, že viac peňazí nemajú. Ak peniaze nájdu, podľa Petka vtedy nehovorili pravdu.
Ak menšie nemocnice dostanú menej peňazí, budú poskytovať horšiu zdravotnú starostlivosť, ľudia budú mať horšie mzdy. Krajnou alternatívou je, že nebudú mať šancu existovať.
Autor: dro, wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.